3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elkerülte az újabb recessziót a brit gazdaság, amelynek teljesítménye 0,3 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a brit statisztikai hivatal csütörtökön ismertetett előzetes becslése szerint.

A tavalyi utolsó negyedévben a brit hazai össztermék (GDP) 0,3 százalékkal csökkent, tehát az elmúlt fél évben a brit gazdaság stagnált, ugyanakkor technikai értelemben nem süllyedt vissza a recesszióba.

Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - 2008 óta eddig két recessziót élt át, és az idei első negyedévi GDP-becslés csütörtöki ismertetése előtt a piac és az elemzői kör nem zárta ki a hármas mélypontú recesszió kialakulását.

Az első, 2008-2009-es recesszió az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott, ez volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

Nagy-Britannia két év elteltével ismét recesszióba került, mivel 2011 utolsó, valamint 2012 első és második negyedében is csökkent a brit hazai össztermék.

A brit statisztikai hivatal csütörtöki előzetes adatsorából kiderül, hogy a gazdaság fő hajtóereje az idei első negyedévben a szolgáltatási szektor volt, amelynek teljesítménye 0,6 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó három hónaphoz képest.

A szolgáltatási ágazat a brit gazdaság egyetlen olyan fő szegmense, amely már utolérte, sőt lehagyta a pénzügyi válság előtti önmagát: ennek az ágazatnak a bruttó termelési értéke az idei első negyedévben 0,8 százalékkal magasabb volt a recessziós időszak előtt mért legutóbbi csúcsszintnél.

A brit feldolgozószektor teljesítménye ugyanakkor még mindig 10 százalékkal, az építőiparé 18,1 százalékkal elmarad a válság előtti utolsó évben, a 2007-ben elért szinttől.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics az első negyedévi előzetes GDP-becslés csütörtöki ismertetése után összeállított értékelésében hangsúlyozta: az, hogy a 0,3 százalékos növekedés - amely gyakorlatilag csak az előző negyedévi ugyanilyen mértékű visszaesést semlegesítette - jó hírnek számít, jelzi, hogy milyen rosszul mennek a dolgok a brit gazdaságban.

Nagy-Britanniától a gyenge makrogazdasági környezetre és az ebből eredő kedvezőtlen államadósság-folyamatokra hivatkozva két nagy nemzetközi hitelminősítő is megvonta a lehetséges legjobb államadós-besorolást.

A Moody's Investors Service februárban az általa "Aaa"-val jelölt legmagasabb szintről egy fokozattal "Aa1"-re rontotta a szuverén hazai és külső brit kötvénykötelezettségek osztályzatát, arra a várakozására hivatkozva, hogy a lanyha brit gazdasági aktivitással jellemzett időszak az évtized második feléig eltart, és ebben a gyenge növekedési környezetben az államháztartási konszolidációs program valószínűleg jócskán átnyúlik majd a 2015-ös választásokkal kezdődő következő parlamenti időszakra.

Hasonló indokkal a múlt héten a Fitch Ratings is leminősítette az addigi "AAA"-ról "AA plusz"-ra a brit adósbesorolást. A cég azzal indokolta lépését, hogy felülvizsgált előrejelzése szerint Nagy-Britannia bruttó államadósság-rátája a GDP-érték 101 százalékán éri el tetőpontját a 2015-2016-os pénzügyi évben, és később is csak fokozatos ütemű csökkenésnek indul. A Fitch Ratings saját korábbi előrejelzése az volt, hogy a bruttó brit államadósság-ráta a GDP-érték 97 százalékán tetőzik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!