A gazdasági és monetáris ügyekben illetékes EP-bizottság ülésén az EKB éves jelentését ismertetve Vitor Constancio kijelentette, hogy az EKB mindent megtett és megtesz mandátumának keretein belül az árstabilitás fenntartására. Az infláció nem éri el a célszámot, aminek az az oka, hogy a nyersanyagárak alacsonyak - ismerte el az alelnök, hozzátéve ugyanakkor, hogy a nyersanyagárak alakulása nem a központi bankoktól függ. Constancio ugyanakkor leszögezte, hogy semmilyen formában nincs napirenden a helikopterpénz koncepciója.
Hasonlóképpen nyilatkozott Peter Praet, az euróövezeti jegybank főközgazdásza, aki egy frankfurti rendezvényen határozottan állította, hogy a monetáris politikát alakító kormányzótanács nem tárgyalt a helikopterpénzről, még informális alapon sem. Az EKB közelmúltbeli döntéseit vehemensen védelmező Praet kijelentette, hogy további gazdaságösztönző intézkedéseket tehetnek az euróövezeti gazdaságot érő újabb sokkok hatásainak kivédésére.
Az égből lehulló ingyen pénz, a helikopterpénz gondolatát Milton Friedman közgazdász vetette fel, mint olyan eszközt, amellyel a fogyasztást felpörgetve mozgásba lehet hozni a stagnáló és deflációval küzdő gazdaságokat. Ezt az EKB statútuma is megengedné, mert az csak a költségvetés finanszírozását tiltja.
Az EKB kormányzótanácsa március 9-10-i ülésén egyebek között kamatokat csökkentett, valamint döntött arról is, hogy a tavaly márciusban beindított havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlási programját áprilistól kezdve 20 milliárd euróval, havi 80 milliárd euróra bővíti a rendkívül alacsony infláció felpörgetésének érdekében.
A tanácskozásról készült, szerdán közzétett jegyzőkönyv szerint a kormányzótanács tagjai egyetértettek abban, hogy erős, széles körű akcióra van szükség, de abban már voltak nézeteltérések, hogy milyen eszközöket alkalmazzanak. Azt azonban nem zárták ki, hogy szükség esetén újabb kamatcsökkentéseket hajtsanak majd végre. Az inflációs kilátások romlása további monetáris politikai lépéseket indokolhat, köztük az EKB eszköztárának részét képező kamatok megváltoztatását.
Az EKB döntéshozó ugyanakkor megismételték, hogy a strukturális reformok végrehajtásának révén a fiskális politikáért felelős euróövezeti kormányoknak is ki kell venniük a részüket a defláció elleni küzdelemből és a tartós gazdasági növekedést célzó erőfeszítésekből, mivel a monetáris politika önmagában nem elégséges a kitűzött célok megvalósításához.
MTI