3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyobb hangsúlyt kell helyezni a jövőben az EU-források hatékony és eredményes felhasználására, valamint a szabálytalanság- és követeléskezelés folyamataira - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az európai uniós támogatások 2009. évi felhasználásának ellenőrzéséről pénteken az Országgyűlésnek benyújtott jelentésében.

Az ÁSZ felhívta a figyelmet: a 2009. év nagy kihívása volt Magyarország számára, hogy a romló gazdasági helyzetben nagyságrendileg növelje az EU 2007-2013-as költségvetési periódusa forrásainak lehívását, illetve hogy az előző, 2000-2006-os periódus forrásainak felhasználását maximalizálja. A támogatások felhasználásának stratégiai terve, a Nemzeti Fejlesztési Terv pénzügyi zárása 2010-ben sikeresen megtörtént, s ez a források teljes lekötését eredményezte - tartalmazza a jelentés.

Az ÁSZ megállapította, hogy a versenyképesség javítását célzó strukturális alapok végrehajtásában Magyarország a 2000-2006-os időszakban az EU-átlag felett, a 9. helyen teljesített, a keret 94,11 százalékát fizették ki. A felzárkóztatási célú kohéziós alap végrehajtásában Magyarország az érintett 15 ország közül a 12. helyen végzett 52,62 százalékos kifizetési aránnyal. A jelentés szerint a strukturális alapok esetében "határozott javuló tendencia" tapasztalható, a kohéziós alapnál viszont Magyarország folyamatosan rosszul teljesített, a kezdeti közepes teljesítmény után 2008-ra az utolsó előtti helyre csúszott vissza.

Az ÁSZ rámutatott: Magyarországnak az uniós forrásokat illetően pozitív a pénzügyi egyenlege, az EU-csatlakozás óta évente nagyobb támogatásban részesült, mint amekkora összeggel hozzájárult a közös költségvetéshez.

A jelentésben az is olvasható, hogy a 2004-2009-es időszakban az EU-ban a foglalkoztatás kis mértékben emelkedett, a magyarországi foglalkoztatási szintet viszont nem sikerült tartósan emelni, európai összehasonlításban továbbra is alacsony maradt. Ez a kedvezőtlen folyamat a munkanélküliségi ráta folyamatos növekedésével, illetve markáns területi egyenlőtlenségekkel párosult.

Az ÁSZ rámutatott, hogy az EU-ból érkező növekvő mértékű források fogadásához és a felhasználás lebonyolításához szükséges intézményrendszerben 2009-ben továbbra is gondot jelentett, és kedvezőtlenül befolyásolta a feladatellátást a kapacitáshiány és a magas fluktuáció. E két tényező az ellenőrzésekben, a pénzügyi folyamatokban és a dokumentáltságban okozott hiányosságokat. A belső kontrollokkal kapcsolatos egyik legrégebben fennálló hiányosság a belső ellenőrzés kapacitáshiánya volt.

Az ÁSZ a Nemzeti Fejlesztési Terv kapcsán azt vetítette előre: a stratégiai dokumentumokban szereplő kiemelt célok (közöttük a területi kohézió erősítése, a gazdasági növekedés, valamint a foglalkoztatás bővítése), illetve az átfogó célok (a gazdasági növekedés és foglalkoztatás növekedésének ösztönzése) várhatóan nem teljesülnek. Ennek okai között sorolja fel a jelentés a külső környezet kedvezőtlen változásait, a globális gazdasági válságot, a költségvetési kiigazítást, illetve a konvergenciaprogram hatásait.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!