4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kishíján 700 milliárd forintot költött hazánk kamatkiadásokra az év első felében, ez történelmi csúcsnak felel meg. A helyzet egy picit javult a második negyedévben, de hat hónap alatt így is bő 50 milliárddal több ment el erre a büdzséből, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Mfor.hu-háttér.

Még mindig csúcson

Az első negyedév kapcsán már írtunk arról, hogy az idén sosem látott magasságba emelkedtek Magyarország kamatkiadásai, ez a második negyedév után is elmondható. Az év első hat hónapjában összesen 692,7 milliárd forint bruttó kamatkiadása volt a költségvetésnek, ez 54,7 milliárddal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ráadásul a kamatkiadásaink úgy lettek magasabbak, hogy a GDP-hez viszonyított adósságmutatónk március végére ismét 80 százalék alá csökkent. (Azt azonban érdemes tudni, hogy a kamatkiadások - a kamatszint mellett - az adósság nominális szintjével arányosak, márpedig nominálisan nem csökkent az adósságszintünk. A GDP-hez viszonyított relatív mutató azért tudott csökkenni, mert a GDP nominális szintje - sajnos az inflációnak és nem a reál GDP növekedésnek köszönhetően - a nominális adósságszintnél jobban nőtt.)

A júniusi 153,2 milliárd forintos bruttó kamatkiadás 17,5 milliárd forinttal volt magasabb a tavalyi év hasonló időszakánál, de még így sem ez volt az idei év eddigi legrosszabb hónapja, mivel februárban 286,8 milliárd forintot fordított az adósság kamataira a büdzsé. Az első hat hónap adata egyébként 34 milliárd forinttal haladja meg az eddigi féléves csúcsot, amit 2009-ben értünk el 658,7 milliárdos kamatkiadással.

Az első negyedévben tavalyhoz képest még 38,2 milliárd forintos volt a kiadási többlet főleg a nagyon rossz februárnak köszönhetően, ennek alapján a második negyedévben már "csak" 16,5 milliárdos emelkedést sikerült összehozni tavalyhoz képest. Vagyis a kép javul, csak nem eléggé. Persze ez a javulás annak is betudható, amit a kormány is rendszerint kiemel: a kamatkiadások éven belüli lefutása komoly ingadozást mutat. Éppen ezért majd csak az év legvégén lehet pontos mérleget vonni.

Már a tartaléknak is búcsút mondhatunk

Áprilisban egyébként az első negyedéves adatok kapcsán a kormánynak is feltűnt a kamatkiadások vártnál magasabb szintje, azonban akkor Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára sajtótájékoztatóján azt válaszolta az mfor.hu kérdésére, hogy ez nem veszélyezteti a hiánycél tartását, ugyanis a többletkiadások fedezésére ott a 98 milliárd forintos kamatkockázati tartalék.

Ha viszont így folytatjuk, akkor a teljes tartalékot felégethetjük. Az idei évre tervezett 1065 milliárdos kamatkiadás 36,2 milliárddal alacsonyabb a tavalyi tényadatnál, miközben hat hónap alatt 54,7 milliárdos plusz sikerült összeszedni 2011-hez képest. Vagyis ennek alapján a 98 milliárdos tartalékkal sem biztos, hogy teljesíthető a cél, főleg ha az év második felében is folytatódik a tendencia.

Ez pedig azt mutatja, hogy a 98 milliárdos tartalék már félévkor majdnem teljesen eltűnt. Innen kezdve ha az év második felében csak rendre ugyanolyan adatokat hozunk, mint 2011-ben, akkor is éppen csak elég lesz a tartalék. Az eddigi hat hónapból viszont négyszer magasabb volt a kamatkiadás, mint egy évvel korábban.

Ha időarányosan nézzük, akkor az 54,7 milliárdos első féléves kiadási többlet egész évre 109,4 milliárdos többletkiadást jelentene a tervezett 36,2 milliárdos lefaragás helyett, vagyis 146,6 milliárddal rosszabb lenne a kamategyenleg a tervezettnél, így a tartalékokat is még majdnem 50 milliárddal ki kellene pótolni.

Nettóban azért jobban állunk

A kamatkiadások magas szintje jórészt a forint gyenge szintjének köszönhető, hiszen tavalyhoz képest még mindig rosszul áll a magyar deviza. Persze joggal mondhatjuk, hogy akkor a kormány az elhelyezett betéteire is több kamatot kap, vagyis nem csak a negatív oldalon jelentkezik a magasabb kamat. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy összehasonlítjuk a nettó kamatkiadásokat is, melyek a kamatkiadások és a kamatbevételek különbségéből adódnak.

A nettó kamatkiadások összehasonlításánál arra jutottunk, hogy az idei 625,5 milliárdos első féléves összeg 34,9 milliárddal volt magasabb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Ha ehhez számoljuk a tervezett 36 milliárdos megtakarítást az idei évre, akkor most nem 90, csak 70 milliárdos mínuszban van a büdzsé.

A forint gyengülése mellett a kamatkiadások emelkedésének másik oka a hozamok emelkedése. A szakemberek azt szokták mondani, hogy egy átmeneti hozamugrást még nem igazán érez meg a költségvetés, mivel a magyar kötvények esetében a hátralévő átlagos futamidő 4-5 év. Most azonban az év eleje óta rendszerint magasabbak a hozamok, mint egy évvel korábban, nem ritkán csak 8-10 százalékos jegyzés mellett sikerült eladni hosszabb papírjainkat. 

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!