3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Napi Gazdaság információi szerint a négyszázalékos különadó eltörlése is belekerülhet a kormány által támogatott adójavaslatba a mai kormányülésen.

A mai kormányülésen első körben, a holnapin részletesen tárgyal az adótörvényekről a kormány. A korábban nyilvánosságra hozott elképzelésekkel kapcsolatban több kifogás és alternatív javaslat is napvilágot látott, a vagyonadóztatás vagy a cafeteria rendszere is jelentősen módosulhat az eredeti ötlethez képest.

Új elem ugyanakkor, hogy akár a különadó eltörlése is belekerülhet a kormány által támogatott adójavaslatba: a Napi információja szerint azért merült fel a négyszázalékos adó kiiktatása, mert egyébként túlzott mértékben nőne az elvonás egy adott bérkategória felett, aminek olyan következménye is lehet, hogy a magasabb jövedelmek elszivárognak az országból. A különadó egyébként eredetileg megszűnt volna 2010-től, de a költségvetési bevételek biztosítása érdekében márciusban mégis a megtartása mellett döntött a kormány. A bruttósítási tervek következményeként több bérkategóriában is emelkedni fog az adóterhelés jövőre - annak ellenére, hogy az adókulcsok 18 százalékról 17, illetve 36 százalékról 32-re csökkennek. A járulékok adóalapba vonásával a tényleges jövedelemadó-teher húsz százalék felett lesz az alsó kulcsban. Ezt a tehernövekedést azonban a Napi szerint az adójóváírás átalakításával, pontosabban további kitolásával kompenzálnák. Vagyis a legalacsonyabb bérek terhelése nem emelkedne. E fölött a szint fölött kompenzálhatja az adókulcs tulajdonképpeni emelését a júliustól 1,9 millió forintról ötmillió forintra tolódó sávhatár, sőt az átlagbér körül a tényleges adóterhelés is csökkenhet. Bizonyos bruttó bér felett azonban ez eltűnik, majd pedig egyáltalán nem érezteti hatását a sáv kitolása, mert a tényleges adóemelkedés már nagyobb súllyal esik latba (itt a havi több millió forintos bruttó bérekről van szó).

Ebben a kategóriában egyértelműen emelkedne az adóteher, a 32 százalékos kulcs ugyanis valójában negyven százalék feletti elvonást jelent majd a bruttósítás miatt. Ehhez jött volna még hozzá a különadó - aminek adóalapja még nem tisztázott -, vagyis összesen a bér mintegy felét vitte volna el csak a jövedelemadó.

Az ilyen mértékű tehernövelés azonban szakértők szerint kifejezetten kockázatos. Azt ugyanis szinte borítékolni lehet, hogy egyre többen próbálnák meg átstrukturálni jövedelmeiket, hogy megszabaduljanak az extra adóterheléstől. Ez pedig jóval nagyobb bevételkiesést jelenthet, mint az, ha a különadóról mégis lemond a kormány - ez a költségvetésben egyébként 29,4 milliárd forintos tétel, írja a Napi Gazdaság.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!