2p

Az ipari termelési adat kissé rosszabb a vártnál, és a GDP nem okozott meglepetést. A gazdasági kilátások romolhatnak a globális növekedési kockázatok erősödésével.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán hozta nyilvánosságra, hogy a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 2010 első negyedévével összevetve pedig stagnált.

Az ipari termelés júliusban 9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 11,5 százalékkal nőtt tavaly júliushoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is azt emelte ki, hogy az export húzta a GDP-t, a belső fogyasztás nem élénkül és ebben nem is várható trendforduló. Az elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy erősödnek a globális növekedési kockázatok és a recesszióból való lassabb kilábalás a magyar növekedési ütemet is mérsékelheti.

Árokszállási Zoltán szerint ugyanakkor az ipari termelés egyhavi adatából még nem lehet egyértelműen következtetni a trendre, elképzelhető, hogy a júliusi havi visszaesés csak a nyári szokásos termeléscsökkenésnek felel meg.

Suppan Gergely arra is figyelmeztetett: az ipari termelés alakulására negatívan hathat, hogy az exportkilátások borúsabbá váltak. Ugyanakkor a Magyarországon folyó nagyobb beruházások (például a Hankook) belépése a termelésbe növelhetik az ipar teljesítményét.

A GDP összetevőinek alakulás a vártnak megfelelő volt: az exportvezérelt ipari termelés és a szállítmányozás jól alakult, az építőipar és a mezőgazdaság teljesítménye azonban masszívan fékezte a növekedést. Kétségesnek nevezte, hogy az év hátralévő részében a belső fogyasztás magára találjon. A munkaerőpiac stabilizálásával az elemzők a fogyasztás beindulására számítottak, azonban nem számoltak a svájci frank ilyen mértékű erősödésével.

A tavaly harmadik negyedévi bázis alacsony lesz, mivel a megszorítások miatt ekkortól meredeken estek a beruházások és a fogyasztás. A bázishatás erősíti az éves összehasonlítású GDP-t, az elemző a naptári hatás kiszűrésével 1 százalék körüli, a nélkül 1,4 százalékos GDP bővülésre számít az idén.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!