A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 59,3 pont volt, a korábbi szeptemberekkel összevetve az idei érték meghaladja a hosszú távú szeptemberi átlagot (52,3), és az elmúlt három év átlagát (54,3) is - közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A közlemény szerint a felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt augusztushoz képest, de ennek mértéke csak két esetben haladta meg a 4 százalékpontot.
A termelési mennyiség indexe nőtt az augusztusihoz képest, és 50,0 pont feletti értéke a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár huszonötödik alkalommal. 1995 óta csak kétszer volt magasabb az index értéke szeptemberben. A foglalkoztatottsági index 50,0 pont felett maradt, az elmúlt hónapokhoz hasonlóan szeptemberben is növekedésre utal. Az index értéke magasabb lett az augusztusinál, és ezzel együtt a legmagasabb szeptemberi 1995 óta. Az új rendelések indexe enyhén nőtt, és 50,0 pont felett maradt. A szeptemberi érték átlag feletti, 1995 óta eddig csak egyszer mértek magasabbat szeptemberben.
A vásárolt készletek kilencedik hónapja bővülnek, de gyengébb ütemben, az idei indexérték az elmúlt huszonkét éve az ötödik legnagyobb szeptemberi adat. A beszerzési mennyiség indexe csökkent augusztusi értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt, és felülmúlja az elmúlt három év átlagát, miközben a negyedik legmagasabb szeptemberi adat. A beszerzési árak indexe emelkedett, és 50,0 pont felett maradt, ami további áremelkedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően tizenhetedik hónapja magasabbak.
A késztermékkészletek szintje szeptemberben alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, az indexérték közelebb került az 50,0 ponthoz. A korábbi szeptemberi értékeket nézve, az idei átlag alattinak mondható, és a hetedik legkisebb 1995 óta. A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt augusztushoz képest, és továbbra is 50,0 pont felett maradt, huszonhét hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. A másik külpiaci mutató, az exportindex emelkedett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont felett maradva jelzi az export mennyiségének gyorsabb ütemű bővülését. A trend már huszonhat hónapja tart - közölte a MLBKT.
MTI