3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Könnyebben vészelne át egy újabb válságot Kelet-Közép- és Kelet-Európa most, mint három éve, a Lehman Brothers bankház csődjét követően kibontakozott pénzügyi és gazdasági válságot - állapította meg az osztrák Erste Csoport kedden Bécsben ismertetett elemzésében.

Ha az euróövezetben erősen visszaesne a konjunktúra, az Kelet-Közép- és Kelet-Európa gazdaságait is érintené. Ezúttal azonban az euróövezethez képest lényegesen könnyebben vészelné át a térség a nehézségeket, mint a Lehman-csőd után - áll a tanulmányról kiadott sajtóközleményben. A régió most felkészültebb egy válság kezelésére, a visszaesés nem lenne olyan drámai, mint 2009-ben volt.

Az elemzők három tényezőre vezetik vissza ezt a megállapításukat. Rámutatnak, hogy a régióban csökkent az államadósság mértéke, a szóban forgó országok előrelépést értek el az államháztartásuk szanálása terén és csökkentették folyó fizetési mérlegük hiányát is.

A térségben az államadósságnak a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított mértéke átlagosan 50 százalék, szemben a nyugati országok 85 százalékos mutatójával. A régió egyik nemzetgazdasága sincs az államadósságot, a folyó fizetési mérleg hiányát és a bankszektor esetleges megsegítését tekintve hasonlóan súlyos helyzetben, mint az euróövezet perifériáján lévő országok - fejti ki az Erste.

Jelentősen javult a strukturális államháztartási hiány is a régió országaiban. A leglátványosabb javulást Románia érte el az elemzők szerint. Ott a 2007-es közel kilenc százalékról 2011-ben a GDP 3,3 százalékára csökken a strukturális deficit. A közlemény megállapítása szerint Magyarország is jelentős előrelépést tett, "még ha egyszeri vagy átmeneti intézkedések alapján is, amelyek gyakran hátrányos hatással voltak a gazdasági növekedésre". Ezeket az intézkedéseket - írták - "valódi reformoknak és az állami kiadások csökkentésének" kell követnie. A folyó fizetési mérleg hiánya, ami a múltban a régió gazdaságainak legsebezhetőbb pontja volt, szintén csökkent, Romániában a GDP közel 14 százalékáról öt százalék alá, Magyarországon pedig hét százalékos hiányról 2,8-os többletre módosult.

Rámutattak arra is, hogy a 2008-as évvel ellentétben jelenleg a térségben a GDP viszonylag kis hányadát teszik ki konjunktúrafüggő összetevők, így egy esetleges gazdasági visszaesés "nagyságrendje" korlátozott volna.

A közlemény felidézte, hogy az Erste nemrégen a globális kilátások romlásával összhangban lefelé korrigálta a régióra vonatkozó növekedési előrejelzéseit. Hangsúlyozták azonban, hogy ennek ellenére gyorsabb (2,6 százalék) lesz a növekedés 2012-ben a régióban, mint az euróövezetben (0,9 százalék). Ez alól kivételt képez Magyarország az Erste elemzői szerint, mert ott "a magas fokú jogbizonytalanság komoly terhet jelent". Magyarországon 0,9 százalékos növekedést vár az Erste 2012-ben.

Magyarország és Románia mellett Lengyelországot, Ukrajnát, Szerbiát, Horvátországot, Csehországot és Bulgáriát sorolták a vizsgált országcsoportba.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!