A vezető német energiaszolgáltató vesztesége a harmadik negyedévben az adó kifizetése után 389 millió eurót tett ki az egy évvel korábbi 1,8 milliárd euró adózott eredmény után, miközben elemzők 1,19 milliárdos veszteséget vártak.
A hír nem keltett meglepetést a piacokon, mivel a társaság már október végén közölte, hogy Dél-Európában 2,6 milliárd euró értékcsökkenési leírásra kényszerül.
A bevétel 19,63 milliárd euróra emelkedett 16,31 milliárdról a 16,3 milliárd eurós elemzői várakozásokkal szemben.
A harmadik negyedévi veszteség ellenére a társaságnál arra számítanak, hogy az idén a működési eredmény a tavalyihoz képest nem változik, vagy 3 százalékkal növekszik, az adózott eredmény pedig nagyjából annyi lesz, mint tavaly.
A társaság vezérigazgatója szerdán vázolta az E.ON új stratégiáját is, amely gyökeres átalakításokkal fog járni. Az új stratégia részeként a jövőben nagyobb hangsúlyt helyeznek az energiatermelésre, mert a megújítható és hagyományos energiahordozókra épülő erőművekben van a legnagyobb növekedési lehetőség.
Európán kívül is terjeszkedni akar a vállalatcsoport - a termelésben és a kereskedelemben egyaránt - a lanyha európai kereslet, az áram- és gázárak csökkenése, valamint a magasabb németországi adók miatt. A cél az, hogy a jelenlegi 5 százalék helyett 25 százalékra növekedjen az Európán kívüli érdekeltségek hozzájárulása a profithoz 2015-ben. Oroszország és az Egyesült Államok mellett még további két célpontot szemelt ki az E.ON, de ezekről nem adott felvilágosítást Teyssen. Lapértesülések szerint Kína, India, vagy Brazília lehet az új terep.
Az új üzleti stratégia megvalósítása, és az adósságok csökkentése céljából a cégcsoport további üzletrészek eladását tervezi mintegy 15 milliárd euró értékben 2013-ra. Szóba került a brit távvezeték rendszerben való részesedés eladása is, ezzel kapcsolatban azonban egyelőre nem szolgált konkrét információval az E.ON-vezér.
Beruházásokra 20 milliárd eurót fordít a vállalat 2011-2013 között.
MTI