Andrus Ansip a Proto Themának kifejtette: nem hiszi, hogy egy páneurópai kötvénykibocsátás lenne a megoldás a gyengébb euróövezeti országok számára. Mint mondta, nem gondolja, hogy Európa készen áll ilyesmire, egy ilyen döntés több kérdést is felvetne.
Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy a gyengébb gazdaságú országoknak el kellene-e hagyniuk az euróövezetet, Ansip azt válaszolta, hogy nem osztja az ilyen nézeteket, ezeket a tagországokat segíteni kell, a szolidaritás az EU alapja. Mint hangsúlyozta, Észtország kész segíteni Görögországot, hiszen maga sem tudhatja, mikor szorul esetleg segítségre.
Bár az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport, az Eurogroup elnöke, Jean-Claude Juncker kiáll a közös európai kötvénykibocsátás mellett, a legnagyobb európai gazdaság, az euróövezet húzóereje, Németország alapvetően ellenzi ezt, sőt a második legerősebb tagország, Franciaország is.
Német vélemény szerint a páneurópai kötvények pontosan azt helyeznék hatályon kívül, amiben eddig az euró stabilitásának a záloga volt, nevezetesen azt, hogy aki nem gazdálkodik megfelelően, az magasabb kamatot, aki viszont jól gazdálkodik, az kevesebb kamatot fizet államkötvényeiért. A közös eurókötvények viszont azt eredményeznék, hogy minden ország egyforma, tehát magasabb kamatot lenne kénytelen elfogadni. - Az pedig nem engedhető meg, hogy a közösségi adósságpolitika révén egyes államok engedjenek a csábításnak, és felelőtlenül viselkedjenek - mutatott rá korábban a német pénzügyminiszter.
MTI