2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre többen biztosítják támogatásukról a francia elnökjelöltet.

Bár még nincs hivatalos végeredménye a francia elnökválasztásnak - május 7-én dől el véglegesen, hogy ki kerül be az elnöki palotába – az európai közvélemény érezhető megnyugvással fogadta az első forduló eredményét. Az előrejelzések szerint a liberális vonalat képviselő Emmanuel Macron szerezte meg a legtöbb voksot, nagyjából 24 százalékot. Mögötte a szélsőjobb jelöltje, Marine Le Pen végzett 22 százalékkal, így ők kerültek be a második fordulóba.

Francois Fillon, a konzervatív tábor – korrupciós botrányai miatt a kezdettől hátrányból induló – jelöltje vasárnak este a szavazás lezárása után máris kijelentette, hogy Macront támogatja a szavazás következő körében. Ugyanígy nyilatkozott a szocialista Benoit Hamon is. Látszik tehát, hogy a szélsőjobb ellenében összezár az összes többi politikai szárny.

Európa, illetve az eurózóna szempontjából bizakodásra ad okot az eredmény, nem véletlen, hogy a belga miniszterelnök, Charles Michel sietett gratulálni Macronnak. A mostani elnök, Francois Hollande is felhívta telefonon Macront a sajtóhírek szerint.

Macron és Hollande 

Amennyiben Le Pen diadalmaskodna, újra napirendre kerülnének a tagsággal járó kérdések, illetve az euró leváltása a korábbi fizetőeszközre, a frankra. Az Angela Merkel fémjelezte Európa-hívők számára tehát fontos lenne, hogy ne Le Pen nyerjen. Nem is tétlenkednek: miközben egymás után biztosítják támogatásukról Macront, Le Penről mint a legrosszabb, legveszélyesebb választási lehetőségről beszélnek.

Van azonban egy olyan ország, amelyik talán jobban járna ezzel. Nagy-Britanniáról van szó. Az első politikai kommentárok szerint Macron győzelme azt jelentené, hogy Londonnak sokkal keményebb tárgyalásokra kell felkészülnie Brüsszellel a Brexit levezénylése során, mint az egyébként is eurószkeptikus Le Pen elnöksége esetén.

A friss eredményekre várva még egy, inkább érdekes, mintsem érdemi momentumra érdemes felhívni a figyelmet: Emmanuel Macron lehet a legfiatalabb elnöke Franciaországnak III. Napóleon óta. Ő az 1848-as beiktatása idején 40 éves volt, Macron pedig 39 évesen költözhet be az elnöki palotába.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!