2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Seychelles-szigetek, a Bahamák, a Kajmán-szigetek és a többi jól ismert egzotikus adóparadicsom mellett egyre több európai ország is lehetőséget ad arra, hogy a területén bejegyzett, de gazdasági tevékenységüket másutt folytató (offshore) cégek ne fizessenek nyereségadót, olvasható a Világgazdaságban.

Az európai országok közül elsősorban a kisebb méretűek igyekeznek az offshore szabályokkal minél több céget becsalogatni. Hollandiában például majdnem 1200 nagyvállalat - köztük a Coca-Cola, az IKEA és a Nike - alapított holdingtársaságot kifejezetten adózási megfontolásokból. Belgium már a hetvenes években bevezette a "koordinációs központ" intézményét, amelyet Horst Rättig, a PricewaterhouseCoopers jogi szakértője minden hasonló konstrukció atyjának nevez. Az EU régóta igyekszik bezáratni ezt a kiskaput, de 2010-ig biztosan megmarad a rendszer, számol be a Világgazdaság.

Európában talán Svájc a legismertebb adóparadicsom, de kedvezőek az adózási feltételek emellett Máltán, Írországban és a Balti országokban is. Magyarországon az offshore cégeket érintő nyereségadókulcs januártól a korábbi 4-ről 16 (bizonyos összeghatárig 10) százalékra változott. Ugyanakkor fennmaradt hazánkban a kamat- és jogdíjbevétel 50 százalékos adómentessége, és bár a vállalatok elveszítették az iparűzési adó megfizetése alóli mentességüket, az említett két bevételi forma nem számít bele az iparűzési adó alapjába.

Az amerikai szenátus becslése szerint a szövetségi adóhivatal évente 40-70 milliárd dollártól esik el az offshore központok miatt, de a nyugat-európai országok esetében is milliárdos nagyságrendű a veszteség. A kormányok persze igyekeznek fellépni az adómenekítés ellen, Németország például pótadót vet ki az offshore cégek adóparadicsomokban elszámolt és ezért nagyrészt vagy teljesen adómentes nyereségére. Ez is kijátszható azonban: a társaságok nem a nyereséget tologatják ide-oda, hanem értékpapírokat adnak és vesznek a különböző leányvállalatok, írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!