A kereskedők kötelesek a visszajárót kizárólag az új, "erős lej"-nek nevezett fizetőeszközben (RON) kifizetni. Azok a magánszemélyek, akik 2007. január elseje után még birtokolnak a régi lejből akár bankjegyeket, akár érméket, január 31-ig bármelyik pénzintézetben díjmentesen beválthatják azokat új lejre, de fizetésre már nem használhatók. A régi pénzeket a BNR négy területi fiókjában (Bukarest, Temesvár, Kolozsvár és Iasi) korlátlan ideig, ugyancsak díjmentesen átváltják.
A BNR napokban közzétett hivatalos tájékoztatója szerint a forgalomban lévő bankjegyek és érmék 90 százaléka már az új családból származik. A legújabb családtag a 200 lejes bankjegy, amelyet ugyancsak egy hete hoztak forgalomba, s melynek értéke hozzávetőleg 58 euró.
Romániában a lakosság zöme továbbra is régi lejben számol. Szakértők szerint ennek pszichológiai okai vannak, s a jelenség csak a régi bankjegyek eltűnésével fog megszűnni, hónapok vagy esetleg évek múlva. Keleti szomszédunknál 2005. július elsején vágtak le négy nullát a nemzeti fizetőeszköz értékjelzéséből, létrehozva a lengyel zlotyval nagyjából megegyező átváltási árfolyamú új lejt.