5p

2010 decembere óta nem esett akkorát a boltok forgalma, mint idén februárban, így nem meglepő, hogy a márciusi áfabevételek kifejezetten gyengén alakultak. Az adatok szerint főleg üzemanyagból fogyasztottunk kevesebbet, a jelek szerint az egekben lévő benzinár sokakat eltántorított a vásárlástól. Mfor.hu-háttér.

Több mint egy éve nem buktunk ekkorát

Naptárhatástól megtisztítva februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,4 százalékkal maradt el az előző év hasonló időszakától - tette közzé kedd reggel a KSH. Ennél nagyobb év/év alapon mért visszaesésre legutóbb 2010 decemberében volt példa, amikor 1,5 százalékkal csökkent az üzletek forgalma. Tavaly már-már úgy látszott, hogy lassan ki tud lábalni a válságból a belső fogyasztás, a most megjelent váratlanul gyenge adat azonban ismét megkérdőjelezi ezt.

Januárhoz képest szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,5 százalékos volt a kiskereskedelmi forgalom visszaesése, hasonlóra szintén több mint fél éve, tavaly június óta nem volt példa. Az év első két hónapjában összességében 0,4 százalékkal maradt el a forgalom a 2011 hasonló időszakában tapasztalttól. Februárban a boltokban 552 milliárd forintot, míg az év első két hónapjában összesen 1113,5 milliárd forintot költöttünk el.

Számunkra azért nem volt meglepő a gyenge kiskereskedelmi adat, mert már hetekkel ezelőtt írtunk arról, hogy a gyenge márciusi áfabevételek a fogyasztás visszaesésére utalhatnak. A múlt hónapban ugyanis mindössze 63,6 milliárd forintnyi áfa folyt be a költségvetésbe, ami 4,1 milliárddal, 6 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Mindezt úgy, hogy közben januárban 25-ről 27 százalékra emelkedett az adó általános kulcsa. A márciusi áfabevételekkel kapcsolatos kérdésünkre hétfőn az NGM helyettes államtitkára úgy válaszolt, hogy az elsősorban a visszautalások játszottak szerepet. Ugyanakkor a friss kiskereskedelmi adatok azt támasztják alá, hogy a forgalom is elmaradt az üzletekben, ami szintén hozzájárult a gyenge adóbevételekhez.

"A kiskereskedelmi forgalom csökkenése összhangban van a csökkenő reálbérekkel, ill. az év elején jelentősen visszaeső fogyasztói bizalommal. Az év hátralevő részében sem várunk jelentős változást, átlagosan 1 százalék körüli visszaesésre számítunk" - írta a kedd reggel megjelent adatok kapcsán Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.

Egyre kevesebbet tankolunk

Februárban az előző évhez képest a legnagyobb mértékben a használtcikkek forgalma esett vissza, abban a részcsoportban 22,6 százalékos csökkenést regisztrált a KSH. Azonban ez nagyon kis részét adja a teljes kiskereskedelmi forgalomnak, februárban mindössze 1,8 milliárd forintot költöttünk használtcikkekre. Jelentősen visszaesett a gyógyszerek, gyógyászati termékek piaca is, ezekre a termékekre 4,5 százalékkal költöttünk kevesebbet, mint egy évvel korábban, januárhoz képest azonban 3,1 százalékkal nőtt a patikák forgalma. Összegében mindez azt jelentette, hogy 26,6 milliárd forintot költöttünk el gyógyszerekre.

Sokkal nagyobb az üzemanyagok piaca, mely februárban 2,1 százalékkal zsugorodott az előző évhez képest, míg januárral összehasonlítva minimális, 0,1 százalékos volt a csökkenés. Mindez azt jelenti, hogy az év második hónapjában a januári 108,8 milliárd forint után már csak 106,6 milliárdot költöttünk el a benzinkutakon.

A legjelentősebb termékcsoportok közül az élelmiszerek forgalma februárban 1,7 százalékkal emelkedett az előző év hasonló időszakához képest, nem élelmiszer termékekre viszont 2,7 százalékkal kevesebbet költöttünk. Utóbbin belül főleg a bútorok és a műszaki cikkek forgalma esett vissza, ezekre kishíján 10 százalékkal adtunk kevesebbet, mint egy éve. Januárhoz képest is ezen a soron volt az egyik legnagyobb a visszaesés, egyetlen hónap alatt 13,5 százalékkal csökkent a bútor- és műszaki üzletek forgalma. Ennél nagyobb mértékben, 17,5 százalékkal csak az internetes és csomagküldő áruházak havi forgalma csökkent, de ezek szintén csak kis szeletét adják a teljes kiskereskedelmi forgalomnak.

Európában a középmezőnyben vagyunk

Európai összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom a középmezőnybe sorolható, hiszen az EU27 átlaga 1,1 százalékos visszaesését, míg az eurózóna átlaga 2,1 százalékos csökkenést mutatott februárban. A legnagyobb mértékben, 9,6 százalékkal a portugál üzletek forgalma csökkent, de a spanyolok és a bolgárok sem lehetnek büszkék 6 százalék feletti év/év alapú visszaesésükre. Persze azt hozzá kell tenni, hogy Görögország egyelőre nem közölt adatot, könnyen lehet, hogy ők Portugáliát is lenyomják majd zuhanásban.

A másik véglet Észtország volt, ahol tavaly februárhoz képest 14,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalma. Az ezüstérmet Lettország szerezte meg 10 százalékos forgalomnövekedéssel, míg a dobogó harmadik fokán Dánia található, ahol egy év alatt 8,1 százalékkal nőtt a forgalom.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!