4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta hétfőn Magyarország szuverén hosszú futamú deviza- és forintadósi besorolásainak kilátását a Fitch Ratings, a hazai és az európai gazdasági kilátások folytatódó romlására hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő illetékes londoni igazgatója ugyanakkor az MTI-nek hangsúlyozta: Magyarország továbbra is befektetői besoroláson van, és a cég nem látja veszélyben a szuverén adósságszolgálat törlesztését.

Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlott országnak tekintjük - mondta Edward Parker. A Fitch Ratings a hétfő esti londoni bejelentés szerint a kilátásrontással egy időben meg is erősítette a közepes befektetői, "BBB" szintű hosszú futamú devizaadósi osztályzatot, és a forintban kiadott hosszú lejáratú államadósság ennél egy szinttel jobb, "BBB plusz" besorolását.

A magyar adósosztályzatok a Fitch Ratings hétfői lépése után mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél - Fitch, Moody's Investors Service, Standard & Poor's - negatív kilátáson vannak. A Moody' ugyanakkor jelenleg elsőrendű "A3"-as szinten tartja nyilván a magyar államadósságot.

A kilátás negatívra rontáshoz fűzött indoklásában a Fitch Ratings kiemelte: korábbi várakozásával ellentétben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által összehangolt pénzügyi védőcsomag egyelőre nem szilárdította meg a makrogazdasági és pénzügyi stabilitást.

A magyar és az európai gazdasági kilátások folytatódó romlása a magyar fizetési egyensúlyra és a valutára nehezedő nyomással együtt növeli annak kockázatát, hogy a magyar külső és közadósi profil a tavaly novemberi osztályzatrontás idején vártnál is nagyobb mértékben romlik, fogalmaz a hitelminősítő.

A Fitch 2008. november 9-én módosította a közepes befektetői sávon belül egy fokozattal, "BBB plusz"-ról a jelenlegi "BBB"-re a magyar szuverén devizaadós-osztályzatot, és az elsőrendű "A mínusz"-ról "BBB plusz"-ra a hosszú futamú forintadósi besorolást.

A hétfői kilátásrontáshoz fűzött elemzésében a hitelminősítő azt írta: a forint az euróhoz képest 34, a svájci frankhoz képest 47 százalékkal gyengébb a tavaly júliusi csúcspontnál. A kint lévő hitelek mintegy 70 százaléka devizaadósság; a háztartások adósságállománya elsősorban svájci frankban áll fenn. A forint gyengülése közvetlenül növeli a devizaadósok terheit, ami tovább rontja a növekedési kilátásokat, és növeli annak valószínűségét, hogy stresszhelyzet alakul ki a pénzügyi rendszerben.

A hitelminősítő közölte, hogy becslése szerint a magyar hazai össztermék-érték (GDP) 2009-ben 4 százalékkal csökken - szemben az IMF-programban és az idei költségvetésben feltételezett 1 százalékos mínusszal -, és az akkorinál sokkal rosszabb gazdasági kilátások megnehezíthetik a 2,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél teljesítését.

A közadósság a Fitch szerint a GDP-érték 88 százalékára emelkedhet az idén a tavalyi 73 százalékról; ebben az előrejelzésben benne van a hitelminősítő azon feltételezése, hogy a magyar kormány igénybe veszi az IMF készenléti hitelkeretét. A meredek gazdasági lassulás és a forintgyengülés kedvezőtlenül hat az állam és a gazdaság egészének adósi dinamikájára, fogalmaz a hitelminősítő. A cég becslése szerint a bruttó magyar küladósság 2008 végén a GDP-érték 99 százaléka volt, és a hitelminősítő azt jósolja, hogy ez a ráta 2009 végéig 129 százalékra emelkedik.

Az elemzés szerint a jelentős IMF-csomag enyhítette a rövid távú költségvetési és külső finanszírozási aggodalmakat, jóllehet nem akadályozta meg a forint árfolyamgyengülését, és a Fitch nem zárja ki, hogy Magyarországnak szüksége lehet további nemzetközi segítségre.

Edward Parker, a Fitch Ratings feltörekvő európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója Londonban az MTI-nek a hétfői kilátásrontás után elmondta: a magyar adósságráták viszonylag magasak, és a cég várakozása szerint tovább emelkednek, de ennek jelentős részét éppen a forintgyengülés okozza, amely önmaga növeli a GDP-hez mért adósságarányt.

Mindemellett a devizaadósság nagy része a magánszektorban áll fenn, beleértve a helyi bankoknak és vállalatoknak nyújtott külföldi tulajdonosi hiteleket, amelyek nem esnek a szuverén adósság kategóriájába. - Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlott országnak tekintjük - hangsúlyozta a Fitch illetékes londoni igazgatója.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!