3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint 60 százalékkal zuhant a pénzügyi válság elhatalmasodása óta az olyan államkötvények globális állománya, amelyekre mindhárom nagy hitelminősítő a lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolást tartja érvényben - írta saját felmérésének eredményeit idézve szerdán a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap adatai szerint 2007 elején csaknem 11 ezer milliárd dollárnyi, egyöntetűen "AAA" besorolású szuverén kötvény volt forgalomban a nemzetközi tőkepiacon; jelenleg az ilyen osztályzatú állampapírok piaci összértéke négyezer milliárd dollár.

Az elit besorolású kötvények állományának zsugorodását elsősorban az okozta, hogy az utóbbi években az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette "AAA" államadós-besorolását a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - valamelyikénél.

Mindez "drámai módon átrajzolta a hitelminősítési világtérképet", és a felzárkózó gazdaságok felé tereli a befektetéseket, arra késztetve egyben a befektetőket és a szabályozó hatóságokat, hogy újragondolják a "biztonságos" befektetési eszközök definícióját - áll a Financial Times szerdai elemzésében.

Jonathan Kelly, a Fidelity Investments befektetési alap portfolióigazgatója a lapnak kijelentette: a felzárkózó piacok valaha magas kockázatú, magas megtérülésű befektetési eszközöket kínáltak, ma már azonban ezek a piacok vannak a fősodorban.

A világ legnagyobb gazdasági erőcentrumait sújtó gyors ütemű hitelminősítési erózióra nagy londoni befektetési házak is felhívták már a figyelmet legutóbbi elemzéseikben.

A JP Morgan globális befektetési szolgáltató csoport nemrégiben ismertetett átfogó felmérésében kimutatta, hogy 2007-ben a világgazdaság összteljesítményének csaknem 50 százalékát "AAA" elit besorolással és stabil osztályzati kilátással ellátott országok adták, 2012 végén azonban a globális GDP-értéken belül már alig 15 százalék volt azoknak a szuverén adósoknak a súlya, amelyekre legalább a két legnagyobb nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's e lehetséges legjobb besorolást tartotta érvényben.

A JP Morgan szakelemzői szerint elmúlt az az idő, amikor a fejlett ipari gazdaságokat a piaci közvélekedés kockázatmentes adósoknak tartotta.

A Standard & Poor's még az Egyesült Államoktól is megvonta 2011-ben az "AAA" államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását a cég 1941-ben megadta.

A fejlett ipari térség meredeken lefelé tartó minősítési pályájával éles ellentétben állnak felzárkózó gazdaságok szuverén osztályzati folyamatai.    A JP Morgan szakértői kiemelték elemzésükben, hogy a ház által vezetett globális felzárkózó piaci kötvényindex (EMBIG) összetevőinek átlagos besorolása összességében már elérte a befektetési ajánlású szintet, "BBB mínusz/Baa3" osztályzati átlaggal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!