3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Ádáz vitává" fajult a nézeteltérés a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az euróövezeti hatóságok között a valutauniós bankok helyzetéről készülő IMF-jelentés ügyében - írta a csütörtöki Financial Times.

A londoni gazdasági napilap értesülése szerint az euróövezeti bankokról szóló IMF-értékelés a valutaalap új globális pénzügyi stabilitási jelentésének tervezetében szerepel, és a héten került az IMF igazgatótanácsa elé. Az IMF a törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) aktuális árazását vette figyelembe az IMF-segítségben részesülő három euróövezeti ország - Írország, Görögország és Portugália -, valamint Olaszország, Spanyolország és Belgium kormánykötvényeinek piaci értékmeghatározásához.

Jóllehet a valutaalap elemzését még felülvizsgálhatják, a Financial Times által név nélkül idézett illetékesek azt mondták, hogy a bankok portfoliójában tartott szuverén kormánykötvények e "mark-to-market" alapú értékbecslése hozzávetőleg 200 milliárd euróval - mintegy 10-12 százalékkal - csökkentené az érintett európai bankok alapszintű tőkebázisának értékét.

A "mark-to-market" (aktuális piaci jegyzésű) elszámolási rendszer alapján a birtokolt értékpapírokat nem névértéken, hanem a pillanatnyi piaci értéken tartják nyilván a befektetői könyvekben. Árfolyamnyereség idején az ilyen értékpapírok jó fedezetet nyújtanak a tőkebevonáshoz, ha azonban veszítenek értékükből, az súlyos likviditási válsághoz vezethet, amint ezt a legutóbbi pénzügyi válság megmutatta.

A Financial Times szerint az e módszerrel készült IMF-értékelést az euróövezeti jegybank (EKB) és a valutaunós kormányok egyaránt erőteljesen visszautasították, "pártosnak és félrevezetőnek" nevezve a valutaalap jelentését.

Elena Salgado spanyol pénzügyminiszter a londoni napilapnak kijelentette, hogy az IMF "téved", amikor csak a potenciális veszteségeket veszi figyelembe, és nem veszi bele a számításokba például a banki portfóliókban szintén jelenlévő német kormánykötvényeket, amelyek értéke emelkedett. Salgado szerint az IMF látásmódja "részrehajló", mert "csak a rosszat látja meg". A spanyol pénzügyminiszter hozzátette, hogy az utóbbi időben "másodszor történik ilyesmi".

A Financial Times szerint Salgado ezzel az IMF 2009 októberében kiadott globális pénzügyi stabilitási jelentésére utalt, amelyben az állt, hogy az euróövezeti bankok a pénzügyi válság miatt várható 814 milliárd dollár veszteségből addig még csak 347 milliárd dollárt írtak le. Az IMF később mindazonáltal negyedével csökkentette az általa valószínűsített banki veszteségek mértékét.

A spanyol pénzügyminiszter szerint az európai stressztűrési vizsgálatok jobban mutatják, hogy mennyire sebezhetők az európai bankok.

A Financial Times szerint "a vitában részes illetékesek" úgy tartják, hogy a mark-to-market alapú elemzés magyarázza az európai - főleg a jelentős mennyiségű euróövezeti szuverén kötvényportfoliót tartó francia és német - kereskedelmi bankok által a legutóbbi időszakban elszenvedett részvényárfolyam-zuhanások jelentős részét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!