A londoni gazdasági napilap birtokába jutott jelentés szerint a közös támogatású "stabilitási kötvények" révén mindegyik euróövezeti ország fedezni tudná finanszírozási igényeit, függetlenül közfinanszírozási helyzetétől, emellett olyan hatalmas méretű piac jönne létre, amely vetekedhetne a globális mércének tekintett amerikai kincstárjegyek piacával.
A tanulmány elismeri ugyanakkor, hogy ennek a rendszernek a megteremtése komoly változtatásokat tenne szükségessé az uniós szintű szerződésekben, és ez évekkel késleltetheti a bevezetést.
Az elképzelést ráadásul "ádázul ellenzi" Németország, mivel német illetékesek szerint ez megszabadítaná a piaci nyomástól a pazarló euróövezeti országokat, és a gyenge valutauniós országok így "potyautasként ráakaszkodhatnának" az erős adósbesorolású Németországra - áll a Financial Times hétfői cikkében.
A lap által név nélkül idézett magas beosztású EU-illetékesek szerint ugyanakkor Németország is meggyőzhető lenne, ha a tervezet szigorú szabályokat tartalmazna az egyes tagországok költekezésére, és a brüsszeli bizottság jelentésében vannak is javaslatok a nemzeti költségvetések feletti uniós fennhatóság "hatalmas mértékű kiterjesztésére".
Az egyik javaslat szerint például EU-szinten hagynák jóvá az összes euróövezeti tagállam költségvetését, és ha egy ország bajba kerül, akkor lehetőség nyílna "valamilyen formában gondnokság alá helyezni" - áll a Financial Times írásában.
A londoni City pénzügyi elemzői már jó ideje hasonló megoldásokat szorgalmaznak az euróövezeti adósságválság megoldására.
Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital közgazdászai például nemrégiben összeállított értékelésükben közölték: véleményük szerint az euróövezetnek "határozott lépéseket kell tennie" a költségvetési unió megteremtése felé. A Barclays Capital szerint ennek építőkövei közé kell tartoznia a közös euróövezeti kötvénykibocsátási rendszernek, a felső kiadási korlátok meghonosításának, a több évre szóló költségvetéseknek, automatikus költségvetési szankciók bevezetésének a feltételeket nem teljesítő tagállamok megrendszabályozására, valamint olyan független költségvetési ellenőrző testületek létrehozásának, amelyek minden egyes tagállamban jelen lennének, de tevékenységüket központilag hangolnák össze.
MTI