5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön lemondott posztjáról Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) felügyeleti tanácsának elnöke, Simor András jegybankelnök esetleges eltávolítása pedig hónapok óta téma. Az mfor.hu által megkérdezett politikai elemző szerint van összefüggés a két eset között. Úgy véli, ha Simor is lemond, akkor félő, hogy veszélybe kerül az emberek állam működésébe vetett hite.

Az utóbbi hónapokban komoly "hadjárat" folyik a legjelentősebb pénzügyi szervezetek vezetői ellen. Ennek volt az eredménye Farkas István távozása a PSZÁF éléről, és lehet, hogy ennek lesz az eredménye a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének lemondása is.

"A kormány most próbálja keresni, hogy ki a felelős azért, hogy a válság ennyire súlyosan érintette hazánkat. Ezen a területen van összefüggés a két pénzügyi vezető esetleges eltávolítása között - mindkettejük intézményével kapcsolatban felvetődött, hogy nem elég hatékony" - vélekedett az mfor.hu kérdésére Gyulai Attila, a Political Capital elemzője.

Farkas: "Össze nem békíthető különbségek"


Farkas István, a PSZÁF felügyeleti tanácsának elnöke csütörtökön jelentette be lemondását, amit a miniszterelnök július elsejei hatállyal el is fogadott. A felügyelet vezetője azzal indokolta lépését, hogy nem értett egyet a kormánnyal a PSZÁF szervezeti átalakítása ügyében.

"A jogszabályalkotó és a jogalkalmazó felelősségének eltérését figyelembe véve, a felügyelés konfliktusmentes körülményeinek biztosítását szem előtt tartva, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletén áldozatkész munkát végző munkatársaim nyugodt munkafeltételeinek elsődlegességéért viselt felelősségem ismeretében úgy döntöttem, hogy a – vitában össze nem békíthető – megítélésbeli különbségek kiiktatása érdekében elnöki munkámat befejezem" - fogalmazott Farkas az Országgyűlés elnökének írt levelében.

A héten az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottsága nyújtott be javaslatot arra, hogy a jelenlegi legalább három, legfeljebb öt tagból álló felügyeleti tanács helyett a miniszterelnök által javasolt és a köztársasági elnök által hat évre kinevezett személy legyen a PSZÁF vezetője. A testület keddi ülésén 15 igen és 4 nem szavazat mellett fogadta el a módosító javaslat parlament elé kerülését, a költségvetési bizottságban azonban elutasították a javaslatot, hivatkozva annak előkészítetlenségére.

Arról már korábban lehetett pletykákat hallani, hogy a Pénzügyminisztérium több területen is elégedetlen a PSZÁF működésével, mivel szerinte nem reagált elég gyorsan a válság okozta kihívásokra. Sőt, az elmúlt hónapokban arról is reppentek fel hírek, hogy a hatékonyabb működés érdekében a kormány legszívesebben beolvasztaná a felügyeletet az MNB-be.

Most Simoron a sor?


Simor András eltávolítása már hónapok óta jelen van témaként: korábban ciprusi offshore-cége miatt támadták az MNB elnökét. Ez a támadási felület azonban már megszűnt, miután Simor bejelentette, hogy megszünteti az ominózus vállalkozást, és hazautalja a pénzt.

Ezután az elmúlt hetek viszonylagos csendben teltek ezen a "csatatéren", majd péntek reggel Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója az MTV Nap-kelte című műsorában ismét feldobta a témát. Szerinte Simornak le kéne mondania, mert "nem állta ki a morális próbát, amelyet egy gazdasági válságban a baloldal elvár felelős poszton lévő emberektől".

Korábban amiatt is támadták a jegybank első emberét, hogy az év elején kommunikációjával hozzájárult a forint gyengüléséhez. (Januárban Simor többször is azt kommunikálta, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja.) Mások pedig azt vetették a szemére, hogy az év elején túl gyorsan csökkentette a kamatot a jegybank.

"Azt egyelőre nem lehet tudni, mekkora esély van Simor András lemondására. De ha folytatódik ellene a hadjárat, akkor nehéz helyzetbe kerülhet. A fő kérdés, meddig képes a kormány nyomást gyakorolni a nemzeti bank elnökére" - tette hozzá Gyulai.

A szocialisták sem egységesek


A politikai elemző szerint megfigyelhető ellentét az MSZP-n belül is. Ennek tudható be, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön például még nyíltan kiállt Simor mellett. "A konfliktus az MSZP és a kormány, illetve az MSZP és a Bajnai Gordonhoz közel állók között áll fenn" - világított rá az elemző.

"A kormánynak nem illik véleményt mondania a központi bank politikájáról. Utóbbi függetlensége a magyar gazdasági rendszer alapvető és kikezdhetetlen pillére. A kormány visszautasít bármiféle közvetlen vagy közvetett próbálkozást a központi bank függetlensége ellen" - írta a Dow Jones a kormányfőt idézve. "Simort régóta ismerem, és feddhetetlen, megbecsült szakembernek tartom" - idézte Bajnai Gordont a hírügynökség.

Megrendült bizalom

Gyulai Attila szerint a Farkas és Simor ellen intézett támadások legnagyobb veszélye, hogy az embereknek megrendül az állam működésébe vetett hite. "Nincs elnöke az Állami Számvevőszéknek, a Legfelsőbb Bíróságnak, most lemondott a PSZÁF elnöke" - vázolta fel a helyzetet a szakember.

Mivel a jegybankelnök lemondása esetén a miniszterelnöknek van joga új személyt jelölni, ezért adódik a kérdés, nem azért akarják-e eltávolítani a szocialisták Simort, hogy még a 2010-es választások előtt ők ültessenek valakit a helyére.

"Ez is benne lehet a dologban, azonban ennek a posztnak csekély a politikai jelentősége. A szocialista párt jövőjét nem befolyásolja, hogy az ő emberük a jegybank elnöke egy esetleges Fidesz-kormány idején" - vélekedett ezzel kapcsolatban Gyulai Attila.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!