3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fej-fej mellett halad a kínai és a japán gazdaság; a tokiói kormányzat csütörtöki adatai szerint a harmadik negyedévben Japán visszaszerezte a második legnagyobb gazdaság címét, amelyet tavasszal hódított el Kína, a különbség azonban minimális.

2010 eddig eltelt három negyedévét együttvéve a japán gazdaság nagyjából 3.959 milliárd dollár értéket állított elő, a kínai hazai össztermék (GDP) pedig 3.947 milliárd dollárra tehető. A két ázsiai óriás így szorosan együtt halad, és Japán ugyan egy orrhosszal vezet, de az év végére ismét Kína mögé kerülhet.

Az első továbbra is az Egyesült Államok. A második-harmadik helyen versengő Japán és Kína mögött Németország következik, az ötödik Franciaország. (Magyarország az első harmad vége felé, az 50. hely körül áll a GDP alapján felállított világrangsorban.)

A csütörtökön megjelent adatok szerint a japán GDP 4,5 százalékkal nőtt éves összevetésben a harmadik negyedévben. A tokiói statisztikai hivatal egy hónappal korábbi becslése még 3,9 százalékos növekedést valószínűsített. A vártnál nagyobb bővülés elsősorban a beruházások élénkülésének, valamint az autóvásárlást ösztönző állami programnak, és annak köszönhető, hogy a dohánytermékek jövedéki adójának októberi emelését megelőzően - a vizsgált negyedév vége felé - meglódult a dohánytermék-értékesítés.

A japán gazdaság a felülvizsgált adatok alapján nagyobb mértékben nőtt a július-szeptemberi időszakban, mint az amerikai vagy az Európai Unió gazdasága, az utolsó negyedévben viszont lassulás várható. Az erős jen hatására egyre nehezebb exportálni, és a helyzetet a negatív infláció és a lakossági fogyasztás várható csökkenése is rontja, az utolsó negyedévben így akár csökkenhet is a GDP - mondják elemzők, a kormány pedig a Nikkei című gazdasági lap szerint hamarosan 2 százalékról 1,4 százalékra csökkenti a 2011-es növekedési prognózisát.

Közben a kínai GDP a harmadik negyedévben 9,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 2010 egészében pedig 9,9 százalékos növekedés várható. Az utóbbi évtizedekhez képest jövőre kissé gyengül a tempó, de a kínai gazdaság lassulva is száguld; a GDP növekedés 2011-ben 10 százalékos lehet.

Ráadásul csak a július-szeptemberi időszakot tekintve fordított a helyzet, Kína a második és Japán a harmadik. A kínai GDP 1.415 milliárd dollár volt a harmadik negyedévben, közel 50 milliárddal több az 1.369 milliárd dollárt kitevő japán hazai összterméknél.

Kína három évtizede tartó lendületes gazdasági növekedést követően az idei második negyedévben hódította el első ízben Japántól a világ második legnagyobb nemzetgazdaságának kijáró rangot.

Japán a második világháború utáni, gazdasági csodának is nevezett gyors fejlődéssel zárkózott fel az Egyesült Államok mögé, és több mint 40 évig őrizte a második helyet. A kilencvenes években viszont az ingatlanpiaci buborék kipukkanása után szinte megállt a növekedés, és a gazdaság azóta nem mozdult ki a stagnálás közeli helyzetből.

A Japán pozícióját veszélyeztető kínai növekedésének egyelőre nem látni a végét. A GDP-t tekintve az ázsiai ország 2005-ben hozta be Franciaországot és Nagy-Britanniát, 2007-ben pedig megelőzte Németországot, és a Világbank szerint a következő 15 évben letaszíthatja a trónról az Egyesült Államokat.

Ugyanakkor az egy főre jutó gazdasági teljesítményével az 1,3 milliárd lakosú Kína még messze elmarad a 127 milliós Japán mögött: nagyjából Algéria és El Salvador szintjén áll, a japán teljesítmény alig egy tizedét hozza.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!