3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP Bank rekordértékű összegért, 650 millió euróért vásárolta be magát az ukrán bankpiacra, amibe eddig kétszer százmillió euró tőkeemelést hajtott végre. A magyar pénzintézet a Raiffeisenbank Ukraine-t vette meg, magasnak tűnő áron. Az akkori értéken 4,67 százalékos P/BV mutatót ugyanakkor a bank fejlettsége, informatikai rendszere és az ukrán bankszektor fejlődési lehetőségei fényében reálisnak tartották akkoriban.

Az elemzők szemében azonban nagyot fordult a világ azóta, és az ukrán leány lett az OTP egyik fekete báránya, írja a Napi Gazdaság. Ez nem is véletlen, hiszen a 686,3 milliárd forint mérlegfőösszegű banknál a harmadik negyedév végén a bruttó hitelállomány 673,3 milliárd forintot tett ki. Ez 20 százalékos csökkenést jelentett az egy évvel korábbi adathoz képest. A hitelekből a lakosságnak 311 milliárd forintot, a vállalatoknak 299 milliárd forintot helyezett ki a bank, míg a többit az autókölcsönök tették ki.

A kölcsönökből a 90 napon túli késedelmes állomány 19,4 százalékot tett ki 2009. szeptember végén (az éves adatokra március elejéig várni kell), míg egy éve még 3 százalék sem volt ez az érték. A 90 napon túli késedelmes hitelekből céltartalékolással 62,2 százalékot fedezett le az OTP a harmadik negyedév végéig. A hiteleknek mintegy 4 százalékát strukturálta át a bank, ami azt jelenti, hogy ezeket ugyan még nem tartják számon a késedelmes hitelek között, azonban a törlesztésük veszélybe kerülhet, amennyiben a gazdasági helyzet tovább romlik.

A számokból tehát jól látható, hogy a tavaly várhatóan 150 milliárd forint körüli profitot termelő banknak akár a teljes eredményét is elviheti az ukrán leány egy extrém helyzetben. Az is látszik azonban, hogy az OTP minden bizonnyal egyedül is kezelni tudja az ukrán helyzetet, még akkor is, ha sokkal rosszabbra fordul a makrogazdasági helyzet. Az OTP Bank JSC 2009 első kilenc hónapjában mintegy 30 milliárd forint veszteséget szenvedett el, ami főként a problémás hitelekre képzett magas kockázati költségszint következménye. 

Az OTP Bank ukrajnai leányvállalata 435,3 millió hrivnya (mintegy 10,5 milliárd forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet előzetes adatok szerint, ukrán számviteli szabályok alapján számolva. A betétállomány 35 százalékkal, 3,85 milliárd hrivnyára nőtt az egy évvel korábbi 2,85 milliárd hrivnyáról. A cég 10 százalékos minimális bankfelügyeleti tőkemegfelelési mutatója jóval kedvezőbb, 17,77 százalékos volt, likviditási rátája pedig 72,6 százalék, szemben az ukrán jegybank által előírt minimum 40 százalékkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!