„A helyzet nem javul - mondta az IMF vezetője a brit BBC-nek nyilatkozva. Az IMF legutóbbi előrejelzései sem voltak jók, de a néhány nap múlva megjelenő új előrejelzések "még rosszabbak" lesznek, mondta.
Hozzátette: még nem tudja az új számokat a világgazdasági átlagra, illetve az Egyesült Államokra és az EU-ra, de "attól tartok, az előrejelzéseket legalább fél és egy százalék közötti mértékben csökkentjük".
A nagy felzárkózó gazdaságokban még lesz növekedés, de ezek is rosszabbul teljesítenek az eddig vártnál. „Kína, India, Brazília és más felzárkózó országok nagyon lassú növekedésre számíthatnak” – mondta Strauss-Kahn.
Mindent egybevetve, ez év első fele rossz lesz, a második félévben elképzelhető valamelyes javulás, de a kilábalás csak a jövő év elején kezdődhet. Két-három évnél előbb azonban nem térünk vissza a magas növekedési ütemekhez - mondta.
Úgy vélte, az IMF-nek van pénze mentőhálókra azoknak az országoknak a számára, amelyek jelenleg fordulnak hozzá. „De ha a válság folytatódik, és ez a legvalószínűbb, akkor mostantól fél év múlva több pénzre lesz szükségünk” - mondta.
Az Európai Bizottság a maga részéről már hétfőn elvégezte a gazdaságok időközi leértékelését az utolsó, novemberi előrejelzéseihez képest. A brüsszeli bizottság szerint az EU átlagosan 1,8 százalékos, az euróövezet átlagosan 1,9 százalékos GDP-csökkenésre számíthat igén. Novemberben 0,2 százalékos, illetve 0,1 százalékos növekedést jósoltak erre az évre. Magyarország számára a kilátást-1,6 százalékos visszaesésre rontotta 0,7 százalékos növekedésről.
Az EU bizottsága abból indult ki, hogy idén világ átlagos GDP növekedése az előrejelzések szerint 0,5 százalékra csökken a tavalyi 3,3 százalékról és a 2004-2007 közötti időszak kivételesen magas, öt százalékos értékéről. A brüsszeli bizottság szerint is a második fél évtől kezdve fokozatos és mérsékelt globális növekedésre lehet számítani, azzal, hogy a globális GDP-növekedés jövőre várhatóan 2,75 százalék körül alakul.