A Pénzügyminisztérium (PM) csütörtökön tette közzé az államháztartás végleges augusztusi pénzforgalmi mérlegét. Katona Tamás, a tárca államtitkára elmondta, hogy a PM nem változtat idei prognózisán, és 3,9 százalékos GDP arányos eredményszemléletű és 4,1 százalékos pénzforgalmi szemléletű hiányt vár önkormányzatokkal.
A magyar államháztartási hiányról londoni elemzők is pozitívan vélekedtek csütörtökön: a JP Morgan vezető londoni befektetési bankcsoport elemzése szerint Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a tűréshatár alá csökken.
A JP Morgan szerint a közép-európai gazdaságokat sújtó recesszió és a közfinanszírozási rendszerek állapotának ebből eredő romlása a helyi valutákra nehezedő leértékelődési nyomással együtt tovább csökkentette a hármak - Lengyelország, Csehország és Magyarország - hamaros euróövezeti belépésének esélyét. A ház most 2014-2016 között valószínűsíti az országcsoport valutauniós belépését, de kiemeli, hogy véleménye szerint Magyarország a másik két térségi országot egy évvel megelőzheti.
Javuló tendenciát mutat Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint Magyarország kockázati besorolása. A pénzügyi tárca vezetője annak kapcsán beszélt erről, hogy négy és félszeres túljegyzés mellett zajlott a Richter részvényekre átcserélhető kötvények kibocsátása. A pénzügyminiszter szerint a kibocsátás sikere növeli Magyarország és gazdasági szereplői iránti bizalmat, és visszaigazolja, hogy az ország pénzügypolitikája jó irányba halad.
Magyarország a tavalyi 41. helyről a 47. helyre került a Világbank idei "Doing Business" jelentésében, amely a világ 183 országában vizsgálta az üzleti környezet minőségét. A washingtoni székhelyű intézmény helyi idő szerint szerdán közzétett jelentése szerint Magyarországot egyebek között megelőzte Szlovákia (42. hely) és Bulgária (44. hely), rosszabb besorolást kapott viszont Lengyelország (72. hely) és Csehország (74. hely).
Több mint fél éve tartó alkudozás végére kerülhet pont nemsokára, miután csütörtökön több német hírforrás azt jelentette: a General Motors (GM) kész eladni az Opelt a kanadai-osztrák Magna autóipari beszállító vállalatnak.
A román gazdaságot is megviseli a válság, és nem jobb a helyzet Bulgáriában sem. A román hazai össztermék (GDP) 1,1 százalékkal csökkent az idei második negyedévben az előzőhöz viszonyítva, megtartva ezzel recessziós irányzatát. Az idei első félévben erősen csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések Romániában: értéküket tekintve 2,9 milliárd eurót tettek ki, mintegy 40 százalékos visszaeséssel a tavalyi első félévhez képest - közölte csütörtökön a román statisztikai hivatal.
Elemzők szerint a bolgár gazdaság még nem jutott túl a recesszió mélypontján és Lettország, Magyarország és Románia példáját követve IMF támogatásért kell majd folyamodnia a költségvetés finanszírozásának támogatásához, valamint az euróhoz rögzített devizája stabilitásának biztosításához. A bolgár gazdaság teljesítménye a második negyedévben 4,9 százalékkal csökkent éves bázison, nagyobb mértékben az előzetesen becsült 4,8 százaléknál.