Az előzetes becslésnél is jobban csökkent a végleges adatok szerint a negyedik negyedévben az ország gazdasági teljesítménye. Míg a korábbi becslés még 2 százalékos hanyatlásról szólt, addig a végleges adatok szerint 2,3 százalékkal esett vissza Magyarország bruttó hazai terméke. A gyorsbecsléshez képest mutatkozó 0,3 százalékpontos eltérést elsősorban a pénzügyi közvetítés ágazat teljesítményére vonatkozó újonnan rendelkezésre álló adatoknak az előre becsültnél jelentősen kisebb értéke okozta.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió gazdasága 2008 IV. negyedévében 1,3 százalékkal esett vissza1. Az év során egyre csökkenő ütemű gazdasági bővülést a IV. negyedévben, az EU tagállamainak többségében visszaesés váltotta fel.
2008-ban a bruttó hazai termék értéke folyó áron 26 470 milliárd Ft, egy főre vetítve 2 millió 637 ezer Ft volt. Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke a IV. negyedévben 1,3 százalékkal nőtt. Ezen belül az ipar teljesítménye 8,5%-kal csökkent, míg az építőipar hozzáadott értéke, a korábbi időszakok tendenciájával ellentétben, a IV. negyedévben 2,7 százalékkal bővült alapvetően év végén meg valósult útépítések következtében.
2008. év egészében az árutermelő ágazatok hozzáadott értéke a nemzetgazdasági átlagnál erősebben, 4,2 százalékkal nőtt. Ebben a mezőgazdaság hozzáadott értékének kiemelkedő, 43,0 százalékos növekedése játszik meghatározó szerepet. A mezőgazdasági termelés ilyen mértékű bővülését a 2007. év alacsony szintje és a növénytermesztés kedvező időjárásnak köszönhető magas terméseredményei okozták. Az ipari teljesítmény, az év első felében bekövetkező bővülés ellenére, összességében 0,3 százalékkal csökkent, tükrözve az exportorientált feldolgozóipar teljesítményének második félévben megfigyelhető visszaesését.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 2008 IV. negyedévében a nemzetgazdaság átlagnál nagyobb mértékben, 4,2 százalékkal csökkent. A szolgáltatások közül jelentős teljesítménycsökkenés mutatkozott a pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások (-7,8 százalék) területén a piaci folyamatok kedvezőtlen alakulása miatt. Ezen belül a pénzügyi vállalatok teljesítményének jelentős csökkenését egyrészt a hitelintézetek által nyújtott szolgáltatások (pl. új hitelek kihelyezésének) csökkenése, és egyes hitelintézeti tevékenységek (pl. értékpapír értékesítés) veszteségessé válása okozta, másrészt a biztosító intézetek esetében a biztosítási szerződésállomány csökkenése, valamint a hozzáadott értékük részét képező tulajdonosi jövedelmek csökkenése idézte elő.
A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménye 5,2 százalékkal csökkent, összefüggésben a háztartások fogyasztási kiadásainak mérséklődésével. A szállítás, raktározás, posta és távközlés területén bekövetkező visszaesésben (-3 százalék) pedig az ipar teljesítményének csökkenése tükröződik. A közigazgatás, oktatás, egészségügy hozzáadott értéke 0,7 százalékkal növekedett az alacsony bázis következtében.
A szolgáltatások teljesítménye az év egészében 1,2 százalékkal csökkent. Ezen belül a legnagyobb visszaesés a pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások (-2,3 százalék), valamint az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás (-2,3 százalék) területén mutatkozott.