A közlemény szerint a visszaesés egyik oka, hogy kevés magyar vállalat felel meg a szigorú befektetői követelményeknek, de a felvásárlásra szakosodott vállalatok között piacvezető Riverside magántőke társaság szerint a gazdálkodási mutatók átláthatóbbá tételével a hazai vezetők maguk is tudnak tenni azért, hogy tőkét vonjanak be a vállalkozásukba.
A Riverside közleménye idézi a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület adatait, amelyek szerint Magyarországon 2009-ben 12 ügyletbe fektettek be kockázati és magántőke társaságok, összesen 214 millió euró értékben, szemben a 2008-as 25 ügylettel, illetve 477 millió euróval. A 12 ügyletből csupán 7 alkalommal jelent meg új befektető a cégekben, azaz 5 vállalat esetében a régi befektetők biztosítottak újabb tőkeinjekciót.
A visszaesés oka részben a recesszió, hiszen a hazai felvásárlások száma nem csökkent nagyobb mértékben, mint a kelet-közép-európai térség más országaiban. A recesszió hatásaként ugyanis alacsonyabbak a felvásárlási árak, ezért a tulajdonosok kevésbé hajlandóak cégüket vagy cégük egy részét értékesíteni. Emellett maguknak a vállalatoknak is annyival csökkent az értékük, hogy egyre kevesebb cég éri el azt a határt, amely felett a magántőke társaságok egyáltalán megfontolják az akvizíciót - derül ki a közleményből.
A sikeres középvállalatok felvásárlására specializálódott, világméretű magántőke társaság, a Riverside például kizárólag 15 és 150 millió euró közötti értékű vállalatokba fektet be. Ez az értékhatár nagyon sok magyar céget kizár: becslésük szerint jelenleg körülbelül ezer ilyen cég van Magyarországon, de ez a szám megfeleződik, ha nem vesszük figyelembe a nagy nemzetközi cégek hazai leányvállalatait. Az Ecostat tavaly novemberben publikált adatai szerint 2008-ban Magyarországon 4715 középvállalkozás működött, ezek 90 százaléka eleve nem felel meg a magántőke társaság befektetési kritériumainak.
A felvásárlásra alkalmas cégek számát azért is nehéz pontosan megbecsülni Magyarországon, mert sok vállalat értéke "papíron" alacsonyabb, mint amennyit valójában ér. Az üzleti eredmény torzításáért maguk a tulajdonosok, cégvezetők felelősek akkor, ha az extra haszon a társtulajdonban lévő szállítói vagy az értékesítési oldalon jelenik meg.
A magántőke társaságok mindemellett folyamatosan keresik a befektetési célpontokat. A Riverside például 2009-ben világszerte 4228 vállalatot vizsgált meg. Ezekből 63 esetben nyilvánította ki felvásárlási szándékát, és végül 15 vállalatban szerzett többségi tulajdont. A cég 1988-as alapítása óta 229 ügyletbe fektetett be, összesen 4,2 milliárd euró értékben. Jelenlegi portfóliójába Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában 73 társaság tartozik. A Riverside befektetéseinek éves forgalma 2,1 milliárd euró, összesített EBITDA-ja (kamat-, adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény) 319 millió euró, alkalmazottainak száma meghaladja a 13 ezer főt.
MTI/Menedzsment Fórum