3p

Az elmúlt évek legjelentősebb gazdaságpolitikai kísérlete - amelynek a végkifejletét senki sem ismeri - a QE és ZIRP duplabuborék.

A Nagy Ijedelem idején, 2008-9-ben a nemzetközi jegybankok koordináltan nulla százalék közelébe csökkentették a kamatlábaikat, amely már önmagában is soha nem látott esemény volt. A Bank of England 1694-es alapítása óta ilyen alacsony kamatláb soha nem volt (//www.bankofengland.co.uk/statistics/Documents/rates/baserate.pdf), ugyanígy az amerikai Fed és az EKB sem szállította még le SOHA ilyen alacsonyra a kamatokat!

Nyilvánvaló, hogy ezt az intézkedést a kétségbeesés, és az 1929-es Nagy Válság megismétlődésétől való félelem motiválta. Azonban - bár már önmagában ez is egy nagy kísérlet - a jegybankok nem álltak meg itt, hanem az ortodox jegybankárok könyvének első fejezetének első oldalán lévő hatalmas piros betűs figyelmeztetést figyelmen kívül hagyva elindították az eufemisztikusan QE-nek (kvantitatív enyhítés) nevezett programot, és a semmiből pénzt teremtve elkezdték felvásárolni saját országuk állampapírjait, ezzel effektíve direkt módon megfinanszírozták a kormányzati költekezéseket.

Ez a két, korábban nem tapasztalt, elképzelhetetlen esemény természetesen jelentős változásokat, torzulásokat okozott mind a reálgazdaságban, mind a megtakarítók viselkedésében - amellett persze, hogy hozzájárult ahhoz, hogy elkerüljük 1929-33-as Nagy Válság megismétlődését. Ez tehát olyan gyógyszer volt, amelynek komoly - máig sem pontosan ismert és megértett - mellékhatásai vannak/lehetnek.

Először mindenki attól félt, hogy a többletpénz inflációt generál, azonban ez nem következett be: a fogyasztói árak stabilak maradtak, sőt inkább deflációs jelek vannak. Azonban mégis csak kialakult infláció, ám nem az áruk, hanem a pénzügyi eszközök piacán. Az alacsony kamatok és bőséges likviditás belehajszolták, és hajszolják a befektetőket bármibe, amitől többlethozamot remélhetnek. Ennek egyébként a hazai leképeződése is pontosan megfigyelhető a bankokból ki-, és állampapírokba/befektetési alapokba beáramló hatalmas összegek mozgásán.

Az évtized fő trendje - eddig - a szándékos jegybanki inflálás, amely először a pénzügyi eszközökben jelent meg, és most is tart, később véleményem szerint át fog terjedni az ingatlanokra és egyéb reáleszközökre, majd ezután már a fogyasztói árakban is meg fog jelenni. Azonban mivel még mindig igen magas az adósság aránya a legtöbb országban (összesítve nemhogy csökkent volna, hanem szinte mindenhol nőtt), ezért a jegybankok képtelenek lesznek majd dönteni, hogy kamatemeléssel ismét romba döntsék a gazdaságot, vagy hagyják az inflációt elszabadulni. Úgy vélem, hogy a következő évek forgatókönyve tehát az alábbi: inflálás --- pénzügyi eszközök inflációja --- reáleszközök inflációja --- árinfláció --- jegybanki útelágazódás: vagy újabb kamatemelés, és recesszió+eszközárösszeomlás, vagy gyorsuló infláció. Azt gondolom, hogy megpróbálkoznak majd a kamatemeléssel, de amikor látják következményeit, a könnyebb utat választják majd. De ez még a nagyon távoli jövő.

Ebben a környezetben nem könnyű befektetni: a készpénz semmit nem hoz, az egyéb eszközök már nem olcsók, és tudjuk, hogy ha megvesszük őket, akkor egy buborékfújásba szállunk be, de azt is gondolhatjuk, hogy a buborék fújódása még jó ideig eltarthat. Ez a "carry-play" világa: vegyél valamit, aminek még valamekkora hozama van, és finanszírozd olcsó hitelből...

****

Magyarország ebben is megelőzte korát, már gyermekkoromban ismertük a duplabuborékot:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!