3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fellegi Tamás szerint Magyarországnak elegendő egy elővigyázatossági megállapodás (precautionary line) megkötése is az IMF-fel és az EU-val.

A tárca nélküli miniszterjelölt a kinevezése előtti bizottsági meghallgatásán csütörtökön az Országgyűlésben elmondta: elegendő egy biztonsági hálóról szóló konstrukció megkötése, erre "kvalifikált" Magyarország politikailag és gazdaságilag is.

Jelezte, az ország, a kormány álláspontjának kialakításából a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) nem hagyják ki, már tárgyalt annak elnökével, Simor Andrással, aki a tárgyalódelegációba Karvalits Ferenc jegybanki alelnököt jelölte. Úgy fogalmazott: professzionális munka zajlik a kormány és a jegybanki delegáció között.

Fellegi Tamás Orbán Viktor által a brüsszeli kormány és államfői csúcsértekezleten kifejtettek kapcsán azt mondta: a miniszterelnök a nemzeti érdekeknek megfelelően járt el, amikor jelezte, hogy az Országgyűléshez fordul mandátumért, amely erősíti az ország induló pozícióját.

A vélemények azonban megoszlanak az IMF-megállapodás milyenségével kapcsolatban. Kedden Varga Mihály úgy nyilatkozott, hogy akár három-négy évre szóló, 15-20 milliárd eurós hitelkeretet tartalmazó megállapodást is elképzelhetőnek tart.

Orbán Viktor szerint ennél jóval kevesebb is elég. A miniszterelnök december elején úgy nyilatkozott, hogy "4-5 milliárd dollár elegendő" lenne, miután Magyarország képes magát a piacokról finanszírozni. 2010-ben is így volt ez, amikor a Valutaalappal való viszonyt lezárta.

Ezt a nézetet osztja az egyik legnagyobb francia bank, a BNP Paribas is. A bank szerint ha Magyarország hozzájutna a Nemzetközi Valutaalaptól egy hozzávetőleg ötmilliárd eurós "külső biztonsági hálóhoz", az fedezné a jövő évi szuverén küladósság-törlesztési kötelezettségeket, és "markánsan javítaná" Magyarország képességét arra, hogy viszonylag alacsony költséggel refinanszírozza magát a piacról.

Nagy Jenő, az ING Alapkezelő befektetési igazgatója az mfor.hu által szerdán közölt interjúban úgy nyilatkozott, hogy egy esetleges IMF-megállapodás a piaci finanszírozásunkat is elősegítené, azonban elképzelhető, hogy a jövőre szükséges 4-4,5 milliárd eurót nem, vagy csak nagyon magas kamatok mellett tudjuk bevonni a piacról, ezért hozzá kell nyúlnunk az IMF pénzéhez.

Vértes András, a GKI elnöke szerint "a magyar érdek a gyors megegyezés lenne az IMF-fel és az EU-val, de ez nagyon nehéz lesz. Eleve érthetetlen a kiinduló magyar álláspont a biztonsági hálóról, hiszen Magyarország csak a készenléti hitelmegállapodás feltételeinek felel meg, legfeljebb azt lehet tenni, hogy ezt egyfajta elővigyázatossági készenléti megállapodásként kezeljük, vagyis nem kötelező lehívni a részleteket."

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!