A tárca nélküli miniszterjelölt a kinevezése előtti bizottsági meghallgatásán csütörtökön az Országgyűlésben elmondta: elegendő egy biztonsági hálóról szóló konstrukció megkötése, erre "kvalifikált" Magyarország politikailag és gazdaságilag is.
Jelezte, az ország, a kormány álláspontjának kialakításából a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) nem hagyják ki, már tárgyalt annak elnökével, Simor Andrással, aki a tárgyalódelegációba Karvalits Ferenc jegybanki alelnököt jelölte. Úgy fogalmazott: professzionális munka zajlik a kormány és a jegybanki delegáció között.
Fellegi Tamás Orbán Viktor által a brüsszeli kormány és államfői csúcsértekezleten kifejtettek kapcsán azt mondta: a miniszterelnök a nemzeti érdekeknek megfelelően járt el, amikor jelezte, hogy az Országgyűléshez fordul mandátumért, amely erősíti az ország induló pozícióját.
A vélemények azonban megoszlanak az IMF-megállapodás milyenségével kapcsolatban. Kedden Varga Mihály úgy nyilatkozott, hogy akár három-négy évre szóló, 15-20 milliárd eurós hitelkeretet tartalmazó megállapodást is elképzelhetőnek tart.
Orbán Viktor szerint ennél jóval kevesebb is elég. A miniszterelnök december elején úgy nyilatkozott, hogy "4-5 milliárd dollár elegendő" lenne, miután Magyarország képes magát a piacokról finanszírozni. 2010-ben is így volt ez, amikor a Valutaalappal való viszonyt lezárta.
Ezt a nézetet osztja az egyik legnagyobb francia bank, a BNP Paribas is. A bank szerint ha Magyarország hozzájutna a Nemzetközi Valutaalaptól egy hozzávetőleg ötmilliárd eurós "külső biztonsági hálóhoz", az fedezné a jövő évi szuverén küladósság-törlesztési kötelezettségeket, és "markánsan javítaná" Magyarország képességét arra, hogy viszonylag alacsony költséggel refinanszírozza magát a piacról.
Nagy Jenő, az ING Alapkezelő befektetési igazgatója az mfor.hu által szerdán közölt interjúban úgy nyilatkozott, hogy egy esetleges IMF-megállapodás a piaci finanszírozásunkat is elősegítené, azonban elképzelhető, hogy a jövőre szükséges 4-4,5 milliárd eurót nem, vagy csak nagyon magas kamatok mellett tudjuk bevonni a piacról, ezért hozzá kell nyúlnunk az IMF pénzéhez.
Vértes András, a GKI elnöke szerint "a magyar érdek a gyors megegyezés lenne az IMF-fel és az EU-val, de ez nagyon nehéz lesz. Eleve érthetetlen a kiinduló magyar álláspont a biztonsági hálóról, hiszen Magyarország csak a készenléti hitelmegállapodás feltételeinek felel meg, legfeljebb azt lehet tenni, hogy ezt egyfajta elővigyázatossági készenléti megállapodásként kezeljük, vagyis nem kötelező lehívni a részleteket."
MTI/mfor.hu