5p

Magyarország váljon a közép-európai gazdaságélénkítés kulcsszereplőjévé - így jelölte meg az új kormány célját Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterjelölt harmadik bizottsági meghallgatásán, az Országgyűlés európai ügyek bizottsága előtt csütörtökön, Budapesten.

Fellegi Tamás miniszteri kinevezését az Országgyűlés európai ügyek bizottsága is támogatta szerdán, 14 igen, 5 nem arányban, miután a miniszterjelöltet a gazdasági és informatikai bizottság, valamint a számvevőszéki és költségvetési bizottság kedden már megszavazta.

A miniszterjelölt szólt az egységes vagyongazdálkodási rendszerről, amelyben a fejlesztési miniszter egyszerre irányítja a vagyongazdálkodást és a fejlesztést. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium létrehozása megteremti az egységes tulajdonosi irányítás állami csúcsintézményét, amely a vagyon felmérésétől, értékelésétől kezdve a szükséges vagyonbővítésen és fejlesztéseken keresztül az erőforrás-optimalizáció központi szervezete lesz. Fellegi Tamás ígérte: az új, egységes vagyongazdálkodási rendszerben világos, egyértelmű  felelősségi viszonyok és a gazdasági társaságokról szóló törvény szerinti működési rend lesz a jellemző.

"Azzal, hogy koncentráljuk az erőforrásokat, végre megjelenhet egy kívánatosnak tartott egységes szemlélet a közvagyon kezelésében és a nemzeti fejlesztésben" - fogalmazott a miniszterjelölt. Kifejtette, a növekedéspárti és munkaközpontú gazdaságélénkítő stratégia két legfőbb célja egyrészt a magyar gazdaság dinamizálása és tartósan fenntartható növekedési pályára állítása, másrészt Magyarország versenyképességének és tőkevonzó képességének a fokozása. A nemzeti fejlesztési minisztérium tevékenységének fókuszában a nemzeti érdekek érvényesítése áll – mondta Fellegi Tamás.

A létrehozandó nemzeti fejlesztési tárca a leendő tárcavezető tájékoztatása szerint felügyeli majd a vagyongazdálkodást, az uniós és hazai fejlesztési források felhasználásának menedzsmentjét, az infrastruktúra és az infokommunikáció fejlesztését, szabályozását és hatósági felügyeletét. Ezeken túl a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban létrehoznak egy önálló területet, amely az állami támogatásokat vizsgáló szervezetet irányítja majd. Ez vizsgálni és ellenőrizni fogja a már megkötött, illetve a jövőben megkötendő PPP és esetleges privatizációs szerződéseket - fejtette ki Fellegi Tamás.

A miniszterjelölt "a nemzeti együttműködés kormányának leendő tagjaként" négy célt emelt ki az általa felügyelt területekről. Gyorsan és hatékonyan juttatják el az uniós forrásokat a magyar kis- és középvállalkozásokhoz, megóvják és hatékonyan működtetik a nemzeti vagyont, lebontják a vállalkozások előtt tornyosuló bürokratikus akadályokat - emberi és átlátható feltételeket teremtenek mind a pályázatok, mind a közbeszerzések területén -, megteremtik továbbá egy erős és versenyképes gazdaság feltételeit.

Fellegi Tamás szerint ma az uniós források felhasználásánál hiányzik a stratégia, szakmapolitikai célkitűzések hiányában a végrehajtási intézményrendszer „ötletel” a fejlesztés irányokról és a konkrét projektekről, a források jelentős részét közvetlen gazdaságfejlesztési cél nélkül költik el.

"Tételesen felül fogjuk vizsgálni azt a több száz tételből álló listát, amely a kiemelt és nagy projekteket tartalmazza. Az új kormány fog dönteni arról, hogy ezekkel mi történjen, és az így felszabaduló forrásokat hogyan használjuk fel" - fogalmazott a miniszterjelölt. A gazdasági miniszterrel összhangban az 50 százalék felé kívánják vinni a kis- és középvállalkozásoknak szánt források arányát - tette hozzá.

Fellegi Tamás hangsúlyozta, hogy az új kormány megoldandó feladataihoz a pénzügyi mozgástér igen korlátozott, a költségvetés kifeszített, az államadósság nagy és nehezen finanszírozható, s az új kormánynak kell rendeznie a pénzügyi mentőcsomag visszafizetését vagy átalakítását. Ezért különösen fontos az állami vagyon hatékony működtetése.

Elmondása szerint a jövőben a magyar állami vagyon vonatkozásában a tulajdonosi joggyakorló pozícióba a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács helyett a nemzeti fejlesztési miniszter kerül, de feladatának teljesítéséhez vagyonkezelő szervezetekre van szüksége. A legfontosabb vagyonkezelő szervezet a megerősödő és átlátható profilú Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. lesz, bizonyos vagyonelemek tekintetében pedig más vagyonkezelő szervezetek is szerepet fognak kapni, ilyen lesz kiemelten a Magyar Fejlesztési Bank. A munka elkezdéséhez egy új állami vagyonmérleg elkészítésére is szükség van, ennek összeállításához azonnal hozzálátnak.

Az uniós fejlesztési források kevéssé hatékony felhasználása kapcsán tett miniszterjelölti kritikára reagálva Harangozó Gábor országgyűlési képviselő (MSZP) hozzászólásában vitába szállt Fellegi Tamással. Felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar fejlesztési politika szakembereinek és a magyar fejlesztési politikát képviselő európai parlamenti képviselőknek olyan szabályokat és módosításokat sikerült elérniük Brüsszelben a fejlesztési források rendszerében, amelyek következtében a forrásokat akár száz százalékban ki lehet használni. Magyarország az uniós források felhasználása terén az elsők között van - tette hozzá Harangozó Gábor.

Nógrádi Zoltán országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP)  hozzászólásában üdvözölte a miniszterjelölt vázolt elképzeléseit. Utalt arra, hogy ő már a harmadik ciklusát kezdi az Országgyűlésben, és volt alkalma részt venni olyan meghallgatásokon is, amelyeknek nem volt annyira látható a tartalmuk, mint Fellegi Tamásé. Pozitívumként emelte ki a tárca működésének átláthatóságát, a folyamatok egyszerűsítését, továbbá a végeredmények várhatóan egyértelmű közlését a következő időszakban.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!