A miniszter azután tájékoztatott közel egyhetes kínai útjának utolsó harmadáról, hogy a dél-kínai Sencsenben (Shenzhen) a fővendég Magyarország képviseletében egyik megnyitója volt az évente megrendezett High Tech Fair-nek. A megyítón Vang Jang (Wang Yang) Kuangtung (Guangdong) tartomány párttitkárának, a politikai bizottság tagjának társaságában vett részt.
Fellegi Tamás a kiállítás "oldalvizein" vállalati vezetőkkel és kormányzati képviselőkkel tárgyalt, valamint Sencsen város polgármesterével, Hszü Csinnel (Xu Qin), akit meghívott magyarországi látogatásra. A kiállításon Magyarország külön standon mutatkozott be.
A tárcavezető kínai útjának végén azt hangsúlyozta, hogy a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok "olyan szakaszba érkeztek, amelyben meg kell valósítani a megalapozott, ambiciózus elképzeléseket". A következő konkrét lépés a Kínai Fejlesztési Bankkal való részletes megállapodás aláírása lesz, majd a gazdasági vegyes bizottsági ülés soron következő ülése. Mindezek alapos előkészítése folyamatban van.
Fellegi Tamás korábban Pekingben elmondta: a Kínai Fejlesztési Bank (China Development Bank) vezetésével egyebek mellett arról folytattak megbeszéléseket, hogy milyen módon történjen a projektek finanszírozása Magyarországon az erre kínai részről biztosított egymilliárd euróból.
A fejlesztési miniszter beszámolt még arról, hogy Pekinget és Sanghajt követően Ninpo (Ningbo) városában felkeresték a legnagyobb magyarországi kínai befektető vállalat, a Borsodchem tulajdonosa, a Wanhua Industrial Group gyárát. A cég kínai és magyarországi vezetésével arról cseréltek eszmét, hogy "miként lehet az európai válság közepette a Borsodchem szerepét erősíteni, biztosítani a növekedést és a foglalkoztatási szint fenntartását".
A magyar miniszteri delegáció Hongkongba utazása előtt meglátogatta a Westinghouse Electric Company részvételével épülő atomerőművet Szanmen (Sanmen) városában, s találkozott az építtetők amerikai és kínai vezetésével.
A tárcavezető Hongkongban tárgyalt a különleges közigazgatási övezet pénzügyi és külügyi vezetőjével, valamint a tőzsde elnökével. Utóbbival - mint mondta - a lehetséges pénzügyi együttműködési formákról, a turisztikai és befektetési kapcsolatok erősítéséről tárgyalt. "Arról is szót váltottunk, hogy Hongkong miként vehetne részt magyar állampapírok és kötvények kibocsátásában, illetve milyen együttműködés lehetséges a magyarországi vállalatok és a tőzsde között" - jegyezte meg Fellegi Tamás, hozzátéve, hogy a hongkongi tőzsde elnöke jövőre valószínűleg Magyarországra látogat.
MTI