A beszerzések teljesen befagyasztva
A hétfői Magyar Közlönyben a miniszterelnök aláírásával jelent meg az a kormányrendelet, mely "a 2011. évi költségvetési egyensúlyt megtartó intézkedésekről" szól. A rendelet részletesen kifejti a szeptember 6-án bejelentett 40 milliárdos költségvetési zárolás pontos forrásait. A jogszabály rendelkezik arról is, hogy a fejezeteket irányító szervek vezetőinek szeptember 20-ig kell a Magyar Államkincstár felé bejelenteni a zárolási kötelezettségeiket, vagyis azt, hogy melyik területen mennyit spórolnak meg.
A rendelet értelmében az uniós forrást tartalmazó előirányzatokra és a mellékletben felsorolt előirányzatokra nem jelenthető be zárolás. Így például nem takaríthatnak meg az érintett szervek az egyházi támogatásokon, a kisebbségi önkormányzatok támogatásán vagy a katasztrófahelyzetek elhárításán. Ezek mellett sok olyan előirányzatot sorol fel a rendelet, melyeket nem érinthet a költségcsökkentés.
"A kormány irányítása alá tartozó fejezeteknél a bérleti- és lízingdíjak, a vásárolt közszolgáltatások, valamint a szellemi tevékenység végzésére kifizetés nem köthető, lejáró szerződések nem hosszabbíthatók meg. A hatályos szerződéseket haladéktalanul felül kell vizsgálni, szükséges esetben intézkedni kell a felbontásukról" - szól a jogszabály.
A fentiek mellett a kormány az irányítása alá tartozó fejezeteknél beszerzési tilalmat rendel el az intézményi beruházás keretében történő tárgyi eszközök (földterület, telek, telkesítés, erdő, ültetvény, épület, egyéb építmény, ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog, berendezés, gép (pl. informatikai eszköz), felszerelési tárgyak (pl. bútor, jármű), valamint immateriális javak beszerzése (szellemi termék pl. szoftver termékek), egyéb szellemi alkotások, vagyonértékű jogok vonatkozásában.
Fellegiéknek kell a legnagyobbat vágni
A kormányrendelet mellékleteként tették közzé azt a táblázatot, mely a zárolások pontos összegéről rendelkezik. Ennek értelmében kicsivel csökkent a vállalt összeg, a bejelentett 40 milliárddal szemben a jogszabály már "csak" 37,5 milliárdról szól. Ennek legnagyobb részét, majdnem a felét a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM) kell megspórolnia, a Fellegi Tamás vezette szervezetnél 16,6 milliárdot kell találni.
A második legnagyobb tétel az állami vagyonnal kapcsolatos bevételekhez és kiadásokhoz kapcsolódik, itt 5 milliárdot kell faragni, míg a Nemzeti Erőforrás Minisztériumra 4,6 milliárd forint jutott. A legkisebb összeget a Miniszterelnökségnél kell befagyasztani, azon a soron csak 165,7 millió forinttal kell kevesebbet költeni az előzetesen tervezettnél. Egymilliárd alatti zárolási kötelezettség érinti a Külügyminisztériumot, a Belügyminisztériumot és a Honvédelmi Minisztériumot is.
A szeptember elején bejelentett költségvetési kiigazító csomag részeként novembertől emelkedik a gázolaj, a dohánytermékek és az alkohol jövedéki adója, ebből összesen 10 milliárd forint pluszbevételre számít a kormány. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 40 milliárd forintos pluszbefizetést vállalt az idei évre az adóbehajtás fokozásával, míg a fennmaradó 10 milliárd forintot a magánnyugdíjpénztári portfóliókban lévő külföldi részvények után járó osztalékból reméli a kabinet.
Beke Károly
mfor.hu