A tanács úgy látja, hogy 2008-ban a célnál magasabb inflációval és a potenciálisnál lassabb gazdasági növekedéssel kell számolni Magyarországon - jelentette ki az elnök. Hozzátette: a magyar gazdaságot ért, alapvetően külső hatások - az energia- és élelmiszerárak emelkedése - kifutásával 2009-re a 3 százalékos célhoz közelíthet az infláció, de jelentős, felfelé mutató kockázatokkal is számolni kell.
A decemberi, 7,4 százalékos, 12 havi inflációt kommentálva Simor András elmondta: a rossz hír az, hogy a várakozásnál valamivel magasabb volt az adat, ugyanakkor az emelkedés alapvetően az élelmiszer- és üzemanyagárakhoz kötődik. A monetáris politika által befolyásolható termékkörökben viszont nem gyorsultak az árak, ami azt jelzi, hogy az inflációs várakozások nem emelkedtek - tette hozzá.
Az Országos Érdekegyeztetési Tanácsban elhangzott 2008. évi béremelési ajánlás (ami 6-7,5 százalékról szól), lehetővé teszi, hogy a béralakulás ne akadályozza az MNB inflációs előrejelzésében szereplő öt százalékos inflációs cél teljesülését - magyarázta Simor András. "Inflációs szempontból kedvezőnek tekinthetők a tavaly novemberi béradatok, amelyekből az látszik, hogy a versenyszféra alkalmazkodása - elsősorban a prémiumoknál - felgyorsult" - fogalmazott az elnök.
A testület rövid távú, napi folyamatokkal nem foglalkozik, így a mai pénzpiaci fejlemények elemzését sem végezte el - felelte egy kérdésre a jegybank elnöke, hozzátéve, látható, hogy a nemzetközi befektetők kockázatviselő hajlandósága mérséklődött a feltörekvő piacokon.
"Nekünk higgadtan kell elemeznünk a pénzügyi folyamatokat, miközben egyesek recesszióról, mások pánikról beszélnek" - jelentette ki Simor András, aki nyomatékosította: az MNB-nek higgadtabban kell elemeznie a fejleményeket, egyébként a tények nem támasztják alá azt hogy, a gazdasági lassulás olyan mértékű lenne, mint ahogy azt egyes elemzések igyekeznek bemutatni.
Ezzel kapcsolatban megjegyezte: vannak befektetők, akik a saját részpiacukon komoly sikereket tudnak elérni, de ők általános makrogazdasági elemzésekben nem tekinthetők mértékadó szereplőnek. "Tény, hogy folyamatban van a kockázati prémiumok komoly átértékelődése, s ezzel mindenkinek, így nekünk is számolnunk kell" - szögezte le a jegybank elnöke.