A kirendelés időtartama alatt a felügyeleti biztosok közösen gyakorolják az igazgatóság törvényben és alapszabályban megállapított jogait és kötelezettségeit, együttes cégjegyzésre jogosultak.
A felügyelet egyúttal – a tilalom feloldásáig, de legföljebb egy évre – megtiltotta, hogy a takarékpénztár hitel- és pénzkölcsönt nyújtson vagy az azokkal kapcsolatos határidőket meghosszabbítsa, pénzügyi szolgáltatást közvetítsen, részjegyeket fizessen vissza, illetve a kirendelt biztosok írásos engedélye nélkül kötelezettségeket vállaljon.
A PSZÁF honlapján kedden közzétett határozat többek között arra kötelezi a pénzügyi intézményt, hogy 90 napon belül rendezze tőkeszerkezetét. A takarékpénztár igazgatóságának 30 napon belül rendkívüli közgyűlést kell összehívnia a tőkeszerkezet rendezését célzó intézkedések megtárgyalására, s az eddigi helyett más könyvvizsgálót kell választania.
A felügyelet figyelmeztette Bánszkyné Szepesi Évát, a takarékpénztár ügyvezető igazgatóját, Juhász Bélát, a felügyelő bizottság elnökét és Túróczy Györgyöt, az igazgatóság elnökét, hogy vezető állású személyként mindenkor a jogszabályoknak megfelelően lássák el feladatukat.
A felügyelet még a vizsgálat lezárása előtt – a tőkehelyzet további romlásának megakadályozása érdekében, a folyamatban lévő átfogó felügyeleti ellenőrzést lezáró határozat meghozataláig – átmeneti intézkedésként végzésben tiltotta meg a takarékpénztárnak új kockázatvállalással járó ügyletek kötését, és a részjegyek összegének visszafizetését.
A tőkeproblémák miatt már korábban intézkedést alkalmazott a Jógazda Szövetkezeti Takarékpénztárral szemben a PSZÁF. Júniusi határozatában arra szólította fel, hogy a jövőben maradéktalanul tartsa fenn a belső tőkeszükséglet mindenkori szabályozói tőkekövetelményhez viszonyított 122 százalékos arányát, ennek keretében állítsa helyre kockázatai, és a kockázatok fedezésére rendelkezésre álló szavatoló tőke közötti összhangot. A takarékpénztárnak a határidőket és felelősöket is megjelölő intézkedési tervet kellett készítenie, és legkésőbb 2010. június 30-ig benyújtania a felügyeletnek, s az abban foglaltakat folyamatosan, de legkésőbb 2010. július 30-ig végrehajtania.
A felügyelet áprilisban is intézkedést alkalmazott a Jógazdával szemben, és személyi bírságokat is kiszabott. Akkori határozatában egyebek között a teljes körű együttműködésre, adatszolgáltatási kötelezettségének betartására szólította fel, továbbá arra, hogy maradéktalanul tegyen eleget a hitelintézetek befektetéseinek korlátozására, illetve a befolyásoló részesedésre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek, és az azokkal ellentétesen fennálló állapotot legkésőbb 2010. június 30-ig szüntesse meg.
Juhász Bélát a tisztségével 2009-ben elért nettó jövedelme 80 százalékának, Túróczy Györgyöt 2009-es nettó jövedelme 40 százalékának, Bánszkyné Szepesi Évát pedig 2009-es nettó jövedelme 30 százalékának megfelelő összegű felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte áprilisban a jogszabályi előírások súlyos megsértése, illetve a felügyeleti határozatokban foglaltak teljesítésének elmulasztása kapcsán fennálló személyes felelősségük miatt.
MTI