2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió "nagyon fájdalmassá teszi London számára a Brexitet, vagyis a távozást az EU-ból, és "gondja lesz arra is", hogy Nagy-Britannia rosszabbul éljen az unión kívül - mondta a szlovák miniszterelnök a Financial Timesnak.

A londoni gazdasági napilap online kiadásán hétfőn hajnalban megjelent interjúban Robert Fico - akinek hazája jelenleg az uniós tanács soros elnöke - kijelentette, az EU a Brexitet arra fogja felhasználni, hogy "bemutassa a közvéleménynek: most majd meglátjátok, miért fontos a bennmaradás az EU-ban. Ez lesz az (EU) álláspontja".

A szlovák kormányfő szerint igaz, hogy Nagy-Britannia az ötödik legnagyobb gazdaság a világon, de "így is nagyon fájdalmas lesz" számára a Brexit. Fico szerint "blöffölnek" azok a Brexit-párti brit politikusok, akik azt mondják, hogy "minden rendben lesz, minden fantasztikus lesz".

Robert Fico a közép- és kelet-európai EU-tagországok "idegességéről és félelmeiről" szólt az uniós állampolgárok szabad mozgásának szabályozásáról elhangzott londoni követelésekkel kapcsolatban. Hozzátette: az ő legfőbb követelése a szlovák állampolgárokkal szembeni egyenlő bánásmód lesz annak fejében, hogy Nagy-Britannia a Brexit után is hozzáférhessen az EU egységes belső piacához.

Hangsúlyozta, hogy ez nem csak az ő véleménye, így gondolja a lengyel miniszterelnök és "mások is (...) Nem engedhetjük meg, hogy az Egyesült Királyság másodosztályú állampolgárok csoportját hozza létre" a keleti EU-munkavállalókból.

Ha sikerül elérni, hogy London ugyanolyan bánásmódban részesítse a keleti EU-térségből érkezett munkavállalókat, mint a briteket, "akkor a válás sikerrel jár, de ebben az esetben is az Egyesült Királyság számára lesz fájdalmasabb" - mondta a Financial Timesnak a szlovák kormányfő.

Theresa May brit miniszterelnök már több nyilatkozatában is hangoztatta, hogy várakozása szerint viszonossági alapon a Brexit után is biztosítható lesz a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban letelepedett britek jogainak érvényesülése. May ugyanakkor többször kijelentette azt is, hogy a brit EU-tagságról tartott júniusi népszavazás - amelyen a választók többsége a kilépésre voksolt - megmutatta, hogy a britek nem akarják az EU-n belüli szabad mozgás elvének érvényesítését úgy, ahogy az eddig történt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!