3p

"Elfogadható terhek a kormány által bejelentett válságadók, hiszen egy válságidőszakban mindenkinek nagyobb mértékben kell hozzájárulni a kiadásokhoz" - mondta egy csütörtöki konferencián Töröcskei István, a Széchenyi Bank elnöke. A közismerten Fidesz-közeli üzletember szerint a következő időszakban komoly gondok lehetnek a magyar bankrendszerben, ezért van szükség új típusú, alternatív bankok megjelenésére. Mfor.hu-tudósítás.

A válságról, a kapitalizmus végéről és a fenntartható bankolásról tartott előadást csütörtökön a XV. KÖVET konferencián Töröcskei István. Az üzletember szerint a válság nem most kezdődött, hanem még a hatvanas-hetvenes évek fordulóján, hazánknak pedig komoly hátránya származott a pénzügyi szektor és a közműszolgáltatók teljes privatizációjából.

Összeomlott egy mesterséges társadalom

A mostani válság már jóval korábban, a hatvanas-hetvenes évek fordulóján elkezdődött a túltermelés oldaláról, ez vezetett aztán a túltermelési válsághoz, a korrupcióhoz, illetve a fogyasztói társadalom megjelenéséhez - vázolta fel előadásában a Széchenyi Bank elnöke. Szerinte ez a mesterségesen kreált társadalom omlott most össze.

"A probléma az volt, hogy a hatóságok nem vették észre, nem akarták észre venni, hogy probléma van" - emelte ki előadásában az üzletember. Szerinte a válság után csak nagyon lassan lesz változás, nem bízik abban, hogy gyorsan úrrá tudunk lenni a problémákon.

Elfogadható a különadó

"A kormány által bejelentett válságadók elfogadható terhek, hiszen egy válságidőszakban mindenkinek nagyobb mértékben kell hozzájárulni a költségekhez" - hangsúlyozta Töröcskei. Szerinte a hazai bankok a konszolidációt követően jelentős állami segítséget kaptak, illetve komoly nyereséget értek el, ezért elfogadható, hogy most fizessenek többet.

A Fidesz gazdasági köreihez köthető milliárdos előadásában meglehetősen sötét képet festett a magyar pénzügyi szektor jövőjéről: "A bankok jelentős része vagy elhagyja majd az országot, vagy olyan mértékben visszafogja hitelezését, hogy a bankrendszer nem tudja majd ellátni azt a funkcióját, amit a gazdaság igényel" - mondta.

Töröcskei szerint vissza kell térni az eredeti bankmodellhez, mely szerint a pénzügyi szektor közvetítő szerepet játszik a betétesek és a gazdaság között.

Jön a kárpát-medencei bank

A Széchenyi Bank elnöke kiemelte: cégük jelenleg négy vidéki hitelszövetkezettel működik együtt, ők adják a hálózatot. "Elsősorban a mobil bankolás irányába mozdulunk el, mert annak van jövője. Célunk, hogy egy kárpát-medencei bankot hozzunk létre" - mondta Töröcskei.

Az üzletember elismerte, hogy van egyfajta kényszer, hogy egy bizonyos méretet elérjenek, különben nem tudják ellátni azt a funkciót, amit a gazdaság igényel. A későbbi években az a tervük, hogy a bank nyereségét és ráfordításait is igazságosan osztják majd el a hitelszövetkezetekkel.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!