A válságról, a kapitalizmus végéről és a fenntartható bankolásról tartott előadást csütörtökön a XV. KÖVET konferencián Töröcskei István. Az üzletember szerint a válság nem most kezdődött, hanem még a hatvanas-hetvenes évek fordulóján, hazánknak pedig komoly hátránya származott a pénzügyi szektor és a közműszolgáltatók teljes privatizációjából.
Összeomlott egy mesterséges társadalom
A mostani válság már jóval korábban, a hatvanas-hetvenes évek fordulóján elkezdődött a túltermelés oldaláról, ez vezetett aztán a túltermelési válsághoz, a korrupcióhoz, illetve a fogyasztói társadalom megjelenéséhez - vázolta fel előadásában a Széchenyi Bank elnöke. Szerinte ez a mesterségesen kreált társadalom omlott most össze.
"A probléma az volt, hogy a hatóságok nem vették észre, nem akarták észre venni, hogy probléma van" - emelte ki előadásában az üzletember. Szerinte a válság után csak nagyon lassan lesz változás, nem bízik abban, hogy gyorsan úrrá tudunk lenni a problémákon.
Elfogadható a különadó
"A kormány által bejelentett válságadók elfogadható terhek, hiszen egy válságidőszakban mindenkinek nagyobb mértékben kell hozzájárulni a költségekhez" - hangsúlyozta Töröcskei. Szerinte a hazai bankok a konszolidációt követően jelentős állami segítséget kaptak, illetve komoly nyereséget értek el, ezért elfogadható, hogy most fizessenek többet.
A Fidesz gazdasági köreihez köthető milliárdos előadásában meglehetősen sötét képet festett a magyar pénzügyi szektor jövőjéről: "A bankok jelentős része vagy elhagyja majd az országot, vagy olyan mértékben visszafogja hitelezését, hogy a bankrendszer nem tudja majd ellátni azt a funkcióját, amit a gazdaság igényel" - mondta.
Töröcskei szerint vissza kell térni az eredeti bankmodellhez, mely szerint a pénzügyi szektor közvetítő szerepet játszik a betétesek és a gazdaság között.
Jön a kárpát-medencei bank
A Széchenyi Bank elnöke kiemelte: cégük jelenleg négy vidéki hitelszövetkezettel működik együtt, ők adják a hálózatot. "Elsősorban a mobil bankolás irányába mozdulunk el, mert annak van jövője. Célunk, hogy egy kárpát-medencei bankot hozzunk létre" - mondta Töröcskei.
Az üzletember elismerte, hogy van egyfajta kényszer, hogy egy bizonyos méretet elérjenek, különben nem tudják ellátni azt a funkciót, amit a gazdaság igényel. A későbbi években az a tervük, hogy a bank nyereségét és ráfordításait is igazságosan osztják majd el a hitelszövetkezetekkel.
Beke Károly
mfor.hu