3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hitelminősítő a közép-kelet-európai térség elemzése szerint Magyarország piaci finanszírozási képessége jelentős mértékben függ a költségvetési konszolidációs program végrehajtásától, valamint "a gazdaságpolitikai hitelesség helyreállításától".

A Fitch kimutatása szerint ez a finanszírozási igény az országcsoport összesített bruttó hazai termékének (GDP) hozzávetőleg a 10 százaléka, és ezen az átlagon belül nincsenek jelentősebb eltérések: egy-egy országra lebontva az idei bruttó finanszírozási igények az egyes térségi államok GDP-értékének 8-12 százaléka körül mozognak.

A Fitch Ratings elemzése szerint ez a ráta a hét közép-kelet-európai ország finanszírozási igényeit az euróövezet "egészséges magváéval" teszi összehasonlíthatóvá. A Fitch szerint az adósságválsággal küszködő európeriféria országai - Görögország, Portugália, Írország, Olaszország és Spanyolország - az idén GDP-értékük 15-35 százaléka közötti hitelfinanszírozásra szorulnak, ráadásul az első három ország esetében ezt külső pénzügyi segélycsomagok fedezik. A hitelminősítő előrejelzése szerint a vizsgált hét közép-kelet-európai gazdaság államháztartási egyenlege összességében az idén javulni fog. A hitelminősítő azzal számol, hogy az országcsoport átlagos GDP-arányos államháztartási deficitje 2012-ben 3,5 százalékra csökken a tavalyi évre becsült 4,1 százalékról.

A Fitch szerint Lengyelország, Románia és Szlovákia GDP-arányos államháztartási egyenlege az idén 1,7-2 százalékpont közötti mértékben fog javulni. Magyarország egyenlege viszont az idén ismét deficites lesz, de a tavalyi mérlegadatot "torzította a korábbi nyugdíjreformok visszafordítása, amelynek keretében a magánnyugdíj-vagyonokat visszahelyezték állami ellenőrzés alá". A Fitch elemzése szerint Magyarország tartós piaci finanszírozási képessége jelentős mértékben függ a költségvetési konszolidációs program végrehajtásától, valamint "a gazdaságpolitikai hitelesség helyreállításától".

Magyarország "különösen törékeny helyzetben van", mivel még nem kezdődtek el a hivatalos tárgyalások az új elővigyázatossági IMF/EU-egyezményről, jóllehet a piacok a jelek szerint ezt a megállapodást már beárazták - áll az elemzésben. A hitelminősítő szerint az IMF/EU-megállapodás elérése, valamint "a gazdaságpolitikai kiszámíthatatlanságot eredményező további esetek elkerülése" kulcsfontosságú ahhoz, hogy Magyarország zökkenőmentes piaci refinanszírozást tudjon magának biztosítani 2012-ben és a későbbiekben. A Fitch Ratings közölte: alapeseti forgatókönyve alapján Magyarország, az IMF és az EU tárgyalásai az idei második negyedévben befejeződnek, és az új megállapodás "kritikus fontosságú" támogatást jelenthet, ha Magyarország hozzáférése a piaci finanszírozáshoz nehézzé válna.

A londoni City elemzői közösségében általánossá vált az a vélemény, hogy az idei második negyedévre várható az IMF/EU-megállapodás megszületése. A JP Morgan elemzői legutóbbi értékelésükben úgy vélekedtek, hogy "piaci stressz hiányában a jelek szerint lanyhultak a gyors megállapodást célzó magyar erőfeszítések". A cég szerint "valószínűtlennek tűnik", hogy június előtt létrejön az új IMF/EU-egyezmény.

A Bank of America-Merrill Lynch közgazdászai e héten közölt előrejelzésükben szintén azt közölték, hogy az IMF/EU-program elfogadását az idei második negyedév végére várják.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!