A Fitch legújabb szerint az európai piacokon aktív kötvényalap-kezelőknek ezúttal már a 70 százaléka nevezte "nagynak" az újabb recesszió kockázatát.
A hitelminősítő körkérdésébe bevont - összesen mintegy 5800 milliárd dollárnyi kötvénybefektetést kezelő - alapok erőteljes hangulati romlását a Fitch értékelése szerint részben az magyarázza, hogy a világgazdasági növekedés nagyban függ a felzárkózó térség dinamizmusától, ám a legutóbbi jelek arra vallanak, hogy számos felzárkózó gazdaság lassul.
A Fitch közölte, hogy saját globális alapeseti forgatókönyve nem számol kettős mélypontú recesszióval, de a recesszió kockázata a cég szerint is megnövekedett, tekintettel arra, hogy az egyre intenzívebb piaci kilengések tovább erősíthetik a kockázatkerülést, ami viszont feszesebb hitelezési kondíciókat eredményezhet.
A Capital Economics szerint az euróövezet az adósságválság okozta súlyos makrogazdasági károk miatt a következő két teljes évet recesszióban tölti. A cég londoni közgazdászai azzal számolnak, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye 2012-ben átlagosan 0,5 százalékkal, 2013-ban 1,0 százalékkal esik vissza.
A Capital Economics elemzői szerint azonban ha az adósságválság gyors eszkalálódásnak indulna - például rendezetlen körülmények között bekövetkező törlesztési leállások, bankválság vagy akár az euróövezet valamilyen formájú felbomlása formájában -, az ennél is sokkal mélyebb recessziót okozna a valutaunióban.
Az euróövezet a JP Morgan bankcsoport Londonban ismertetett legújabb előrejelzése szerint is recesszióba süllyed jövőre. A cég szerint ez azt is jelenti, hogy ha a recesszió valóban bekövetkezik, és a tagállamok nem módosítják jelenlegi költségvetési kiigazítási terveiket, akkor a pénzügyi gondokkal küszködő eurógazdaságokban a kitűzött céloknál messze nagyobb államháztartási deficitek várhatók.
A JP Morgan saját becslése például Görögországban 2012-ben 4,5 százalékos GDP-mínuszt valószínűsít a kormányzati prognózisban szereplő 0,8 százalékos reálnövekedés helyett. A cég azzal számol, hogy a görög államháztartási hiány - további megszorító lépések nélkül - jövőre eléri a hazai össztermék 10,4 százalékát az 5,6 százalékos hivatalos deficitcéllal szemben.
A JP Morgan szerint az euróövezet egészében átlagosan 2 százalékponttal haladja meg az államháztartási hiány a hivatalosan kitűzött célokat a 2012-2014-es időszakban, a GDP-arányos államadósság-ráták pedig 2014-ig átlagosan akár 14 százalékponttal is magasabbak lehetnek a célszinteknél.
MTI