5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euróövezet folytatódó adósságválsága 2013-ban is beárnyékolja Közép- és Kelet-Európa gazdaságainak növekedési kilátásait, és továbbra sem lehet kizárni a valutauniós válság újbóli eszkalációját jövőre - jósolták pénteki előrejelzéseikben londoni pénzügyi elemzők.

A Fitch Ratings előrejelzésében az idei évre becsült 0,5 százalékos átlagos visszaesés után jövőre is csak stagnálást vár az euróövezetben. A Fitch szakelemzői szerint ebben a környezetben Közép- és Kelet-Európa egészében legfeljebb 2,9 százalékos átlagos GDP-növekedés várható 2013-ban, de a térségi átlagon belül a közép-európai négyek - Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia - együttesen csak 1,5 százalékos növekedésre számíthatnak. A Fitch Ratings szerint valószínűtlen a "meggyőző" ütemű növekedés a közép- és kelet-európai térségben mindaddig, amíg az euróövezeti gazdaság nem kap erőre. Más nagy londoni elemzőházak prognózisai szerint ugyanakkor a belátható előrejelzési távlatban nem várható a valutaunió gazdasági teljesítményének élénkülése.

A Capital Economics közgazdászai 2013-2014-re szóló európai előrejelzésükben közölték: valószínűnek tartják, hogy az euróövezeti válság jövőre újból eszkalálódik, és "nagyon reális" az esélye annak, hogy a folyamat tetőzéseként Görögország távozni kényszerül az euróövezetből.

A ház szerint a megbízható előrejelző aktivitási mutatók - például a beszerzési menedzserindexek és a gazdasági hangulatjelzők - a GDP-érték meredek ütemű csökkenésére utaló szinteken vannak. Ennek alapján a Capital Economics elemzői közölték: bár valamelyest javították az euróövezetre szóló jövő évi prognózisukat, így is 2 százalékos átlagos GDP-visszaesést várnak 2013-ban a valutaunióban, és fenntartják azt a jóslatukat, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye még 2014-ben is 1 százalékkal csökken.

A Fitch Ratings szerint jóllehet Törökország és az egykori szovjet térség gazdaságai valószínűleg túlteljesítők lesznek 2013-ban, a tágabb értelemben vett közép- és kelet-európai régión belül nem sok országnak lesz meg a kapacitása ahhoz, hogy kitörjön a lassú növekedési ciklusból.

Az euróövezeti jegybank (EKB) és az amerikai Federal Reserve likviditásinjekciói oldották ugyan a finanszírozási feszültségeket, és ennek nyomán élénkült a felzárkózó európai térségbe irányuló tőkebeáramlás, azonban a régió gazdasági növekedési üteme a fenntartható euróövezeti növekedés hiányában várhatóan nyomott marad - áll a Fitch pénteki előrejelzésében. A hitelminősítő megítélése szerint az országcsoport 2012 első felében sokkal rosszabbul teljesített, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban, annak nyomán, hogy az euróövezeti válság intenzívebbé vált és elkezdett kelet felé terjedni.

A Fitch Ratings elemzői szerint, bár a közép- és délkelet-európai gazdaságok szoros euróövezeti kapcsolatrendszere korábban hagyományosan a stabilitás forrásának számított, ezek az országok az idén "keményen a vihar középpontjában találták magukat", és a térség négy országa is - Magyarország, Csehország, Horvátország és Szerbia - egyértelmű recesszióba süllyedt, elsősorban külkereskedelmük euróövezeti kitettsége miatt.

Magyarországgal kapcsolatban a Fitch felidézte, hogy előző nap a leminősítés lehetőségére utaló negatívról stabilra javította a magyar államadós-osztályzatok kilátását, elsősorban az idei év során mutatott magyar költségvetés-finanszírozási rugalmasság, valamint a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány tartása és az adósságráta-csökkentés melletti kormányzati elkötelezettség miatt. A Fitch Ratings elemzői megjegyezték ugyanakkor, hogy az állami és a magánszektor magas devizaadósság-állománya és az ehhez kapcsolódó jelentős finanszírozási igények sérülékennyé teszik a magyar gazdaságot a befektetői bizalom esetleges kedvezőtlen irányú változásaitól.

A Fitch megerősítette mindazonáltal, hogy most már nem számol új megállapodás létrejöttével a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a magyar kormány között 2013-ban.

Ugyanerre a következtetésre jutottak a Barclays elemzői. A ház szakértői a globális felzárkózó térség 2013-as kilátásairól összeállított átfogó prognózisukban Magyarországgal kapcsolatban úgy vélekedtek, hogy a jelek szerint már bezárult az IMF/EU-támogatás megszerzésének lehetősége, két fontos okból.

A ház szerint az egyik ok az, hogy tavasszal esedékessé válik a vezetőváltás a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén, és valószínűleg sem az IMF, sem az EU nem mutat majd megállapodási készséget a váltás lebonyolítása előtt. A Barclays elemzői szerint a másik ok az, hogy a 2014-es választások közeledtével egyre szűkebbé válhat a magyar kormány mozgástere a kompromisszumra a valutaalappal és az EU-val. A cég szakértői közölték, hogy 2012-re 1,4 százalékos GDP-visszaesést, 2013-ra "nagyon szerény", 0,1 százalékos növekedést várnak a magyar gazdaságban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!