Már hetek óta pletykáltak arról a brit sajtóban, hogy a Manchester United több százmillió fontos kötvénykibocsátásra készül, végül hétfőn jelentek meg a részletek: a tervek szerint 500 millió font értékben bocsátanának ki kötvényeket hétéves futamidővel. A minimálisan jegyezhető mennyiség 50 ezer font, illetve 100 ezer dollár lenne. A papírokat a futballklubot működtető MU Finance Plc. bocsátja ki a tervek szerint, az akció nem titkolt célja az adósságok finanszírozása.
A kibocsátás sikere érdekében a cég képviselői januárban világkörüli turnéra indulnak, hogy bemutassák az új kötvényeket a potenciális befektetőknek, ennek keretében Ázsiában, Európában és az Egyesült Államokban is tartanak előadásokat.
A kötvények egyik érdekessége, hogy a hétfői tájékoztatás szerint besorolás nélkül bocsátják majd ki őket, ami szokatlan a vállalati kötvények piacán. Persze könnyen elképzelhető, ennek oka az, hogy a Manchester United elöljárói úgy vélik: a focicsapat így is elég ismert márkanév, a rajongók úgy is lejegyzik majd az 500 millió fontot.
Azt egyelőre megbecsülni sem lehet, milyen hozammal kelhetnek majd el a kötvények, hiszen jelenleg nincs hasonló vállalati kötvény a piacon, így nincs mihez viszonyítani.
Fojtogató adósságA Manchester United adóssága a legújabb becslések szerint eléri a 700 millió fontot, ezért van szükség a lejáró hitelek újrafinanszírozására. A kimutatások szerint egyetlen másik brit klub adóssága sem ilyen magas.
A bajok akkor kezdődtek, amikor 2005-ben az amerikai Glazer-család vette meg a csapatot 790 millió fontért, a vételár egy részét pedig hitelből fedezte.
A legutóbbi pénzügyi évben a magas kamatterhek miatt veszteséges volt a klub, a 2009 áprilisában megjelent beszámoló szerint egyetlen év alatt csak kamatokra 68,8 millió fontot fizettek ki. Jórész ennek volt köszönhető a 43,2 millió fontos pénzügyi veszteség.
Annak ellenére, hogy a csapatot irányító pénzügyi társaság három év alatt 263 millió fontot fizetett ki csak kamatokra, adóssága 2008-ra 699 millió fontra emelkedett a 2005-ös 540 millióról. Szakemberek szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy az amerikai tulajdonosok igen magas kamatra vettek fel 275 millió dollárnyi kölcsönt különböző hedge fundoktól, ennek terheit nyögik most.
A brit szakírók most attól tartanak, hogy az újabb kötvénykibocsátással csak tovább fog növekedni a klub teljes adósságállománya, azaz csak ideiglenesen sikerül megoldani a problémákat.
A tulajdonos Glazer-família képviselője egyébként cáfolta, hogy bajban lenne pénzügyileg a klub. Szerinte nem jelent komoly problémát, hogy évről évre emelkedik a kamatteher, hiszen ezt könnyedén fedezi az extraprofit. Szakemberek szerint akkor lehetne igazán komoly gond Manchesterben, ha valamilyen oknál fogva a csapat nem indulhatna a Bajnokok Ligájában, hiszen akkor egy nagyon fontos bevételi forrástól esne el.
Lassan új játékosokra sincs pénzEgyre gyakrabban hallani arról, hogy a Manchester United pénzügyi helyzete a szakmai munka rovására megy, hiszen nincs pénz új játékosok igazolására. Ennek egyik jele lehet, hogy a portugál Cristiano Ronaldo eladásából befolyt 80 millió fontból nyáron mindössze 20 milliót költöttek el új játékosokra, a többi vélhetően ment az adósságok törlesztésére, bár ezt a klub irányítói cáfolták.
A napokban olyan pletykák is felröppentek az angol bulvárlapokban, hogy a következő hónapokban négy-öt gyengén teljesítő játékosától is megválhat a szigetországi csapat, hogy az új igazolásokat finanszírozni tudja. Ezeket a híreket egyelőre hivatalosan senki nem erősítette meg, azonban a manchesteriek pénzügyi helyzetét elnézve könnyen lehet realitásuk.
Mindenesetre a pénzügyi nehézségek egyelőre nem látszanak meg az eredeményeken: a Manchester United 2009-ben bajnok lett, a Bajnokok Ligájában pedig döntöt játszott a spanyol Barcelonával, most pedig a szezon felénél az angol bajnokság, a Premier League élbolyában tanyázik.
Beke KárolyMenedzsment Fórum