3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unión belüli gazdasági együttműködés fokozását sürgeti egyebek között az Európai Parlamentnek a nemzetközi gazdasági válság következményeit és tanulságait vizsgáló különbizottsága Brüsszelben szerdán elfogadott jelentésében.

A testület egyebek között kiemelte, hogy a válság elleni fellépés miatt szükséges megszorítások nem mehetnek a szociális ellátórendszer és a közszolgáltatások rovására, és nem veszélyeztethetik a gazdasági fellendülést sem.

Az uniós lakosság "azt várja az EU intézményeitől, hogy a döntési mechanizmus vezérelvei az elszámoltathatóság, a felelősség és a szolidaritás legyenek" - áll a szövegben.

A jelentésben az az elvárás is szerepel, hogy az unión belül szolidaritást kell mutatni az új tagállamokkal, és segíteni kell a szociális ellátórendszerek reformját ezekben az országokban is.

Támogatta a bizottság a pénzügyi tranzakciókat sújtó adó bevezetését, és egy független európai hitelminősítő intézet létrehozását is.

A félidős jelentést kommentálva Göncz Kinga (MSZP) megállapította, hogy "az Európai Parlament képviselői ma egyértelműen állást foglaltak amellett, hogy a válságra európai megoldásokat kell találni".

"A jelenlegihez hasonló válságok elkerülését, a következmények enyhítését nem a különutas, tagállami megoldási kísérletek szolgálják, hanem a közös európai fellépés" - tette hozzá. Kiemelte: többségi álláspont, hogy a közös valutát közös gazdaságpolitikával kell megerősíteni.

A félidős jelentés támogatja a társasági nyereségadó alap kilátásba helyezett harmonizációját. Kezdeményezi, hogy az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa a jövőben a testület alelnökeként tevékenykedjen, és egy személyben elnökölje a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsát. A parlamenti bizottság nagyobb hatáskörrel ruházná föl az Európai Bizottságot a gazdasági stabilitási és növekedési paktum előírásainak betartatásában.

"Fontosnak tartom, hogy a dokumentum leszögezi: a válság nyomán nőttek a különbségek szegények és gazdagok, szegényebb és gazdagabb országok között, és a szakadékot közös erővel, uniós támogatással, a felzárkóztatási források igénybe vételével kell és lehet csökkenteni" - mondta Göncz Kinga.

Szerinte "ugyancsak lényeges megállapítása a jelentésnek, hogy a költségvetési hiánycsökkentést célzó megszorítások végrehajtása során figyelembe kell venni a leszakadó és sérülékeny társadalmi csoportok érdekeit, és biztosítani a minőségi közszolgáltatásokat. Továbbá kiállnak a képviselők a munkát terhelő adók csökkentése mellett."

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!