4p

Péntek reggel kiderülhet, folytatódott-e a magyar gazdaság kilábalása a válságból a harmadik negyedévben. Az elemzők tovább javuló gazdasági teljesítményre számítanak, az előrejelzések szerint nagyjából másfél százalékkal nőhetett a GDP a harmadik negyedévben. Mfor.hu-háttér.

A második negyedéves 0,8 százalékos bővülés után tovább javulhatott a magyar gazdaság teljesítménye az elemzők szerint, de a fontos kérdésekre csak péntek reggel kapunk választ. Az mfor.hu által megkérdezett szakember szerint elsősorban az építőipar és a kiskereskedelem javulása mutatja az újabb lépést kifelé a gödörből.

Felemás első félév


Az év első fele pozitív és negatív meglepetéseket is tartogatott a magyar gazdaság szempontjából: az első negyedévben a várt 2 százalékos visszaesés helyett már 0,1 százalékos növekedés látszott, ami alaposan meglepte az elemzőket. Utólag mindenki a készletfeltöltésnek tudta be a nem várt javulást.

A második negyedéves adat aztán inkább a pesszimista szakembereket igazolta, hiszen a többség egy-két százalékos növekedésre számított, mely végül csak 1 százalék lett. Negyedéves alapon pedig csak stagnálni tudott a magyar gazdaság.

Másfél százalék körül nőhettünk

"A harmadik negyedéves adattal kapcsolatban én 1,6 százalékos növekedésre számítok, ami elsősorban annak tudható be, hogy a kiskereskedelmi forgalom nagyjából feljött nullába, és az építőipar is beindulni látszik" - mondta az mfor.hu kérdésére Suppan Gergely. A TakarékBank elemzője negyedéves alapon 0,6-0,7 százalékos bővülést vár.

Az elemző hozzátette: a készletfelhalmozás továbbra is folyik, ez abból látszik, hogy az iparban nagyobb a kibocsátás, mint az értékesítés. Szerinte további visszaesésre nem kell készülni, hiszen a jövőben az úőj beruházások semlegesítik majd a készletfelhalmozás befejeződésének negatív hatásait.

Suppan véleménye az optimistább nemzetközi elemzőkével egyezik meg: a JP Morgan szakemberei szintén 1,6 százalékos gazdasági bővülést várnak a harmadik negyedévet illetően, a Goldman Sachs szerint viszont csak 1,2 százalékra gyorsult a magyar gazdaság növekedése.

A Goldman szerint a magyarországi növekedésben továbbra is a nettó export a kulcstényező, és ez valószínűleg "erőteljesen hozzájárult" a harmadik negyedévre várt éves növekedéshez. Az elemzők a magyar vállalati szektorban végbement raktárkészlet-feltöltéstől és a valamelyest megemelkedett kormányzati költekezéstől is várnak felhajtóerőt.

A GS szerint azonban változatlanul visszahúzó erőként hat a magánfogyasztás és a beruházási tevékenység a magas adósságtörlesztési terhek miatt. Az elemzők szerint a fogyasztásban és a beruházásokban "kellemetlen meglepetést" is okozhat "a politikai környezettel kapcsolatos megnövekedett bizonytalanság", az új kormány nyár eleji "következetlen gazdaságpolitikai üzenetei", és a forint ezt követő komoly leértékelődése nyomán.

Lássuk a számokat!

A gazdaság fő tényezőinek adatai már megjelentek az elmúlt hónapokban, azokból le lehet vonni a következtetéseket. Az ipari termelés továbbra is stabilan 10 százalék feletti növekedést mutat hónapról hónapra, a KSH előzetes becslése szerint szeptemberben 10,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ez nagyjából megegyezik a második negyedéves növekedési ütemmel, hiszen akkor is csak egyszer csúszott 10 százalék alá a bővülés.


A külkereskedelmi mérleg adataira tekintve szintén töretlen javulás látszik: a statisztikai hivatal által közölt adatok szerint a harmadik negyedév három hónapjában összesen 334,6 milliárd forintos többletet mutatott a kereskedelmi egyenleg, ami ugyan elmarad a második negyedéves 390 milliárdtól, de továbbra is jónak mondható.

A kiskereskedelemben határozottan a javulás jelei mutatkoznak: júliusban több mint három év után először fordult elő, hogy az előző év azonos időszakához képest növekedés volt tapasztalható ezen a téren is. Mindez jelentős előrelépés ahhoz képest, hogy a második negyedévben még 5 százalék körüli visszaesés volt minden hónapban.

2012-től jöhet az újabb robbanás

Suppan Gergely a közeljövőben arra számít, hogy részben a bázishatások miatt lassul majd az ipari termelés növekedése, de akár még a jövő év közepéig is kitarthatnak a kétszámjegyű adatok ezen a téren. "2012-től aztán ha beindul a Mercedes-gyár, akkor az újra megdobhatja a termelést, ismét jöhetnek akár 15-20 százalékos emelkedések is" - teszi hozzá.

A TakarékBank elemzője szerint azt követően tartósabban fennmaradhat az ipar robbanásszerű bővülése, hiszen a Mercedes után majd az Audi és az Opel gyárában is beindul a már bejelentett termelésnövelés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!