A szakszervezetek délelőtti egyeztetésüket követően az egész országban szervezett nagygyűlésekre és tüntetésekre szólítottak fel október 2-ra, szombatra, amikor is álláspontjuk szerint még többet tudnak az utcára vonulni, mint hétköznap. A szenátusi vita idején, október 12-én pedig ismét tüntetésekkel kísért sztrájknapot szerveznek.
A tiltakozás tárgyát képező nyugdíjreform tervezetét a nemzetgyűlés már elfogadta, de a szenátusban csak október 5-én kezdődik el róla a vita.
Az elmúlt két hétben a szakszervezetek két országos tiltakozónapot szerveztek, amikor szinte valamennyi francia városban tüntetettek a munkavállalók. Adataik szerint csütörtökön mintegy 3 millióan vettek részt a megmozdulásokon, a kormányzat egymillióra becsülte a tüntetők számát. A két fél a számháborúra hivatkozva gyakorlatilag teljesen másképp ítéli meg a tiltakozás sikerességét.
A kormányfő pénteken "határozott és nyugodt nemet" mondott a tüntetőknek és a sztrájkolóknak, akik a reformtervezet visszavonását követelik.
"Nyugodtan kell az utcának válaszolni, mert a kormányzás azt jelenti hogy mindenkit meghallgatunk, hogy mindenki véleményét tiszteletben tartjuk, de Franciaországot kormányozni azt is jelenti, hogy időnként nemet kell mondani" - jelentette ki Fillon. Hozzátette: "Nem, a köztársasági elnökkel nem fogjuk ezt a reformot visszavonni, mert ez szükséges és ésszerű".
Nicolas Sarkozy államfő többször jelezte: a reform megvalósítását mandátuma egyik legfőbb ügyének tekinti és annak legfontosabb elemein nem hajlandó változtatni. A csomag egyik legfontosabb intézkedése a nyugdíjkorhatár fokozatos felemelése 60-ról 62 évre, valamint a közszférában dolgozók járulékának és a magas jövedelmek adójának egyszázalékos növelése.
A kormány szerint a lépések elkerülhetetlenek, mert a nyugdíjrendszer hatalmas hiánnyal működik, és a deficitet, a 2030-ig hiányzó 70 milliárd eurót, a tervezett intézkedésekből származó bevételekből kívánja a kormányzat finanszírozni.
Kormányzati források szerint azonban elképzelhető hogy a nők, a fogyatékosok és az idősebb munkanélkülieket érintő kérdésekben engedményeket tesz majd az államfő a végszavazás előtt.
MTI