Christine Lagarde egy rádióinterjúban elmondta, bár nehéz a károkat számszerűsíteni, előzetes becslések szerint 200-400 millióra tehető az összeg, az ország nemzetközi megítélésnek romlásáról nem is beszélve.
Franciaországban az elmúlt napokban milliók vonultak utcára tiltakozván a nyugdíjkorhatár tervezett emelése ellen.
Az utcai összecsapásoktól sem mentes demonstrációk miatt továbbra sem üzemel Franciaország tizenkét kőolajfinomítója, tartályhajók tucatjai várnak kirakodásra francia kikötőkben. Hatalmasra nőtt szeméthegyek várnak elszállításra Marseille-ben és környékén, akadozik a közlekedés, szórványosan zárva tartanak a közhivatalok, iskolák, posták.
A tervezett nyugdíjreform egyik legfontosabb intézkedése a nyugdíjkorhatár fokozatos felemelése 60-ról 62 évre, valamint a közszférában dolgozók járulékának és a magas jövedelmek adójának egyszázalékos növelése. Ezenkívül a teljes összegű nyugdíj a jelenlegi 65 helyett ezentúl 67 évtől jár majd, vagy 41 és fél év munkaviszony után.
A képviselőház után pénteken a szenátus is megszavazta a nyugdíjreformot, de a két kamara még ezen a héten egy együttes szavazást is tart a törvény végleges szentesítéséről. A szakszervezeteket továbbra is kitartanak amellett, hogy csütörtökön és november 6-án is megtartják korábban meghirdetett általános sztrájkot.
MTI