A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 4 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 4,1 százalékkal csökkent 2009. negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH péntek reggel.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Az előzetes adatok alapján 2009-ben a gazdaság teljesítménye 6,3 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 6,2 százalékkal esett vissza.
A statisztika a várakozásoknak megfelelően egy javuló, ámde a potenciális szintjéhez képest még mindig mélyen alulteljesítő gazdaság képét tárta elénk. A historikus adatok fényében tehát mostanra kijelenthető, hogy a magyar gazdaság a 2009-es második negyedévben érte el a mélypontját. Negyedév/negyedév alapon már csak 0,4 százalékkal mérséklődött a GDP, miközben az első három negyedévben átlagban 1,6 százalékos volt a negyedéves recesszió - emelik ki az Equilor szakemberei.
Az élesen ”javuló” gazdasági teljesítmény hátterében azonban nagyrészt az alacsony bázishatás áll, hiszen a 2008-as utolsó negyedév a pénzpiaci válság kibontakozásaként komoly negatív hullámokat indított el globálisan, ami miatt már abban a negyedévben is visszafogott volt a gazdasági teljesítmény.
A valós javulást tehát inkább a főbb exportpiacainkon látott enyhe expanzió által húzott export adta (erre jó példa a 2009. decemberi német import adat, mely szerint a legnagyobb európai gazdaság által behozott áruk és szolgáltatások összértéke 4,5 százalékkal nőtt novemberhez képest), illetve a nemzetközi trendhez alkalmazkodva nálunk is a készletezés beindulása emelendő ki. A lakosság érthető módon továbbra is – és még várhatóan az év nagy részében – visszafogott maradt a kiadások terén. A belső kereslet tartósan alacsony szintje a legfőbb okozója tehát a még mindig 4 százalékos csökkenésnek.
Rosszabbra készültünk
A tavalyi év utolsó három hónapjának adatait látva a szakemberek rosszabbra készültek: az elemzői konszenzus 5 százalék körüli visszaesést jelzett. Sőt, az mfor.hu által csütörtökön megkérdezett elemző akár negatív meglepetést is elképzelhetőnek tartott, ő 5,4 százalékos esésre számított.
Elsősorban az ipari termelés decemberi adata hatott negatív meglepetésként az elemzők körében: Suppan Gergely korábban 5 százalék feletti növekedést sem tartott elképzelhetetlennek, ehhez képest az első becslés szerint 1,4 százalékkal csökkent a magyar ipar termelése az év utolsó hónapjában. "A decemberi ipari termelésben különösen az volt meglepő, hogy a hó/hó adat még mindig nagyon rossz lett" - mondta el az mfor.hu kérdésére csütörtökön Suppan.
A 0,4 százalékos negyedév/negyedév alapú visszaesés azt jelenti, hogy továbbra sem ért véget a hazánkban 2008 második negyedéve óta tartó recesszió, azonban a jelenlegi számok azt mutatják, hogy az idei első negyedévben rövid bázison már növekedés lehet.
Az év második felében lendülhetünk fel
A novemberben jósolt 0,6 százalék helyett 0,3 százalékos gazdasági visszaesést jelez előre az idei konvergenciaprogram 2010-re, jelentette be január végén Oszkó Péter pénzügyminiszter. Mindez azt jelenti, hogy a kormány a jelek szerint óvatosan optimista, hiszen az elemzők egy része az idei évre már növekedést vár.
A kormány azért módosította pozitív irányban a visszaesés mértékét, mivel a fő exportpiacokon mintegy 2,1 százalékos növekedés várható - ennek köszönhetően a korábban várt három százaléknál nagyobb mértékben, 5,5 százalékkal bővül majd a hazai export. A konvergenciaprogram szerint a gazdaság a második félévben már növekedésnek indulhat, 2011-re pedig már dinamikusabb növekedés jöhet.
A GKI szakemberei például stagnálás körüli állapotra számítanak idén a magyar gazdaságtól, sőt, a cég a negyedik negyedéves GDP esetében már növekedést vár a harmadik negyedévhez képest, azaz optimistább az általunk megkérdezett elemzőnél.
"Ami a közeljövőt illeti, a nemzetközi prognózisok szerint a magyar gazdaság által megtermelt hozzáadott érték előreláthatólag a 2010-es harmadik negyedévben válhat ismét pozitívvá, vagyis a definíció szerint Magyarország akkor léphet ki a recesszióból. (Ezt támasztja alá egyébként a Magyar Nemzeti Bank lentebb látható GDP előrejelzése is.) " - vélik az Equilor elemzői.
Beke Károly
Menedzsment Fórum