5p

Csütörtökön még azt írtuk, hogy ma reggel sírásra görbülhet a szánk a negyedik negyedéves GDP-adat láttán, azonban a KSH által közölt számok kellemes meglepetést okoztak. A magyar gazdaság teljesítménye 4 százalékkal csökkent 2009 utolsó három hónapjában, miközben az elemzők 5 százalék körüli visszaesésre számítottak. 2009 egészét tekintve 6,3 százalékkal esett vissza a hazai gazdaság. Mfor.hu-háttér.

A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 4 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 4,1 százalékkal csökkent 2009. negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a KSH péntek reggel.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek. Az előzetes adatok alapján 2009-ben a gazdaság teljesítménye 6,3 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 6,2 százalékkal esett vissza.

A statisztika a várakozásoknak megfelelően egy javuló, ámde a potenciális szintjéhez képest még mindig mélyen alulteljesítő gazdaság képét tárta elénk. A historikus adatok fényében tehát mostanra kijelenthető, hogy a magyar gazdaság a 2009-es második negyedévben érte el a mélypontját. Negyedév/negyedév alapon már csak 0,4 százalékkal mérséklődött a GDP, miközben az első három negyedévben átlagban 1,6 százalékos volt a negyedéves recesszió - emelik ki az Equilor szakemberei.

Az élesen ”javuló” gazdasági teljesítmény hátterében azonban nagyrészt az alacsony bázishatás áll, hiszen a 2008-as utolsó negyedév a pénzpiaci válság kibontakozásaként komoly negatív hullámokat indított el globálisan, ami miatt már abban a negyedévben is visszafogott volt a gazdasági teljesítmény.

A valós javulást tehát inkább a főbb exportpiacainkon látott enyhe expanzió által húzott export adta  (erre jó példa a 2009. decemberi német import adat, mely szerint a legnagyobb európai gazdaság által behozott áruk és szolgáltatások összértéke 4,5 százalékkal nőtt novemberhez képest), illetve a nemzetközi trendhez alkalmazkodva nálunk is a készletezés beindulása emelendő ki. A lakosság érthető módon továbbra is – és még várhatóan az év nagy részében – visszafogott maradt a kiadások terén. A belső kereslet tartósan alacsony szintje a legfőbb okozója tehát a még mindig 4 százalékos csökkenésnek.

Rosszabbra készültünk

A tavalyi év utolsó három hónapjának adatait látva a szakemberek rosszabbra készültek: az elemzői konszenzus 5 százalék körüli visszaesést jelzett. Sőt, az mfor.hu által csütörtökön megkérdezett elemző akár negatív meglepetést is elképzelhetőnek tartott, ő 5,4 százalékos esésre számított.

Elsősorban az ipari termelés decemberi adata hatott negatív meglepetésként az elemzők körében: Suppan Gergely korábban 5 százalék feletti növekedést sem tartott elképzelhetetlennek, ehhez képest az első becslés szerint 1,4 százalékkal csökkent a magyar ipar termelése az év utolsó hónapjában. "A decemberi ipari termelésben különösen az volt meglepő, hogy a hó/hó adat még mindig nagyon rossz lett" - mondta el az mfor.hu kérdésére csütörtökön Suppan.

A 0,4 százalékos negyedév/negyedév alapú visszaesés azt jelenti, hogy továbbra sem ért véget a hazánkban 2008 második negyedéve óta tartó recesszió, azonban a jelenlegi számok azt mutatják, hogy az idei első negyedévben rövid bázison már növekedés lehet.

Az év második felében lendülhetünk fel

A novemberben jósolt 0,6 százalék helyett 0,3 százalékos gazdasági visszaesést jelez előre az idei konvergenciaprogram 2010-re, jelentette be január végén Oszkó Péter pénzügyminiszter. Mindez azt jelenti, hogy a kormány a jelek szerint óvatosan optimista, hiszen az elemzők egy része az idei évre már növekedést vár.

A kormány azért módosította pozitív irányban a visszaesés mértékét, mivel a fő exportpiacokon mintegy 2,1 százalékos növekedés várható - ennek köszönhetően a korábban várt három százaléknál nagyobb mértékben, 5,5 százalékkal bővül majd a hazai export. A konvergenciaprogram szerint a gazdaság a második félévben már növekedésnek indulhat, 2011-re pedig már dinamikusabb növekedés jöhet.

A GKI szakemberei például stagnálás körüli állapotra számítanak idén a magyar gazdaságtól, sőt, a cég a negyedik negyedéves GDP esetében már növekedést vár a harmadik negyedévhez képest, azaz optimistább az általunk megkérdezett elemzőnél.

"Ami a közeljövőt illeti, a nemzetközi prognózisok szerint a magyar gazdaság által megtermelt hozzáadott érték előreláthatólag a 2010-es harmadik negyedévben válhat ismét pozitívvá, vagyis a definíció szerint Magyarország akkor léphet ki a recesszióból. (Ezt támasztja alá egyébként a Magyar Nemzeti Bank lentebb látható GDP előrejelzése is.) " - vélik az Equilor elemzői.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!