A ZEW adatai szerint a hat hónapra előretekintő várakozásokat tükröző átfogó konjunktúraindex szeptemberben 18,3 ponttal -4,3 pontra esett az augusztusi 14 pontról. A szakértők 9 pontot vártak.
Az index éréke júliusban 21,1 pont, júniusban 28,7 pont, májusban 45,8 pont volt.
Az aktuális helyzet megítélése viszont augusztus után szeptemberben is javult az előző havihoz képest. Az indikátor 44,3 pontról 15,6 ponttal 59,9 pontra emelkedett.
A második negyedévi erőteljes növekedés után júliusban már stagnált a német ipari termelés. Az előző hónaphoz képest csökkenő megrendelések mértéke pedig már nemcsak egy átmeneti visszaesésre utalnak, hanem a német gazdaság dinamikájának gyengülését vetítik előre.
A ZEW által megkérdezett gazdasági szakértők sem számítanak a német gazdaság kapacitáskihasználtságának javulására az elkövetkező fél évben. Ennek okát a gazdaságösztönző programok befejezésében látják számos német tartományban, valamint abban, hogy több fejlett ipari országnak még nem sikerült kilábalnia a gazdasági válságból, ami az exportorientált ágazatokat fosztja meg a kereslet növekedésétől.
"A gazdasági szakértők a korábbinál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a kockázati tényezőknek. Ez részben az amerikai konjunktúra lehűlésére, részben pedig az eruóövezetet terhelő, egyebek között a perifériális országok államkötvényeinek magas hozamprémiumában tetten érhető pénzügyi problémákra vezethető vissza. A németországi gazdasági konjunktúra megtörésének veszélye azonban változatlanul alacsony" - mondta a ZEW elnöke Wolfgang Franz.
Az euróövezeti gazdasági hangulatindex az augusztusi 15,8 pontról 11,4 ponttal 4,4 pontra csökkent szeptemberben. Az euróövezeti aktuális helyzet megítélése az augusztusi mínusz 13,0 pontról 6,7 ponttal mínusz 6,3 pontra javult.
MTI