A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a Reformszövetség alapítója az MTI-nek csütörtökön elmondta: bár a kiadáscsökkenést "jól körbejárja" a javaslat, önmagában nehezen értékelhető.
Parragh László kifejtette: szakmailag helyesnek tartja a Bajnai Gordon által ismertetetteket, de az intézkedések csak a rövid távú válságkezelést, az egyensúly javítását szolgálják. Ha ezek nem egészülnek ki adócsökkentési és gazdaságélénkítési lépésekkel, akkor hosszú távon jelentős károkat okozhatnak - figyelmeztetett. Példaként említette, hogy a kizárólag kiadáscsökkentésre épülő program végrehajtásával tovább csökken a fogyasztás, és egész ágazatok kerülhetnek nehéz helyzetbe. Veszélyeztetett terület lehet az elnök szerint a turizmus és az építőipar is.
Parragh László hangsúlyozta, hogy a Reformszövetség komplex programot kínál, amely a rövid és hosszú távon ható intézkedések mindhárom szükséges elemét tartalmazza; önmagában egy elem megvalósítása véleménye szerint nem hozhat eredményt. Nem véletlenül hangsúlyozta a szövetség, hogy a program "kimazsolázásának" nincs értelme - emlékeztetett.
Az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők aláírására váró - Bajnai Gordon által készített - politikai nyilatkozat tartalmazza egyebek között a közszféra 13. havi juttatása és a 13. havi nyugdíj jövő évi megszüntetését, illetve a táppénz általános mértékének 60 százalékra csökkentését. A közszféra számára kifizetett nominális bruttó fizetéseket két évre rögzítik; felülvizsgálják a közszféra 2009. második félévi kereset kiegészítését. Az idei 13. havi nyugdíj második részét visszavonnák, a családi pótlékot a jelenlegi szinten rögzítenék átmeneti két évre, a családi pótlék jogosultsági korhatárát 23-ról 20 évre csökkentenék, a gyes és a gyed időtartamát pedig két évben maximálnák, átmeneti időszakot biztosítva az átállásra.