2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komoly konfliktust generálhat a liftes társasházak alsóbb és felsőbb emeletein lakók, illetve a fiatalok és idősebbek között az a rendelet, amely a liftek üzemeltetését szabályozza.

A Nol.hu értesülése szerint a következő 5 évben több ezer lift várhat teljes felújításra, vagy cserére egy tavaly módosított kormányrendelet miatt, amely túlságosan szigorú követelményeket támaszt a felvonókkal szemben.

Magyarországon nem igazán van hagyománya annak, hogy a közös költséget a lifthasználat arányában differenciálják, sőt – mint arról a Molnár Sándor, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének főtitkára tájékoztatta szerkesztőségünket - korábban alkotmánybírósági döntés is született arról, hogy a lift közös társasházi tulajdon, tehát ilyen fajta költségeltérítésről szó sem lehet, legfeljebb egyedi lakóközösségi megállapodások alapján.

A szövetség információi szerint egy lift átlagos fenntartási költsége meghaladhatja az évi 300 ezer forintot. Ez három elemből tevődik össze: az évi kötelező vizsgálat és karbantartás-ellenőrzés 60-70 ezer forintos díjából, a havi 10-15 ezres fenntartási költségből és a liftmentés havi 9-10 ezres összegéből, bár ez utóbbi opcionális.

Bár a 300 ezer forint első hallásra soknak tűnik, egy 20-30 lakásos társasházban havonta ezer forint körüli többletet jelent, amely valóban nem az a nagyságrend, amelyért érdemes lenne felborítani egy közösség békéjét. Egy több millió forintos egyszeri kiadás, amely a lift felújításával vagy cseréjével járhat azonban még a nagyobb házakban is többszázezres többletköltséget jelenthet lakásokra leosztva, ez pedig felerősítheti az ellentéteket azok között, akik használják a felvonót, és akik nem.

A legnagyobb probléma azonban nem az, hogy lesz egy-két indulatos lakógyűlés, hanem, ha a lakók többsége úgy határoz, hogy nincs szükség liftre. Erre vélhetően a 10 emeletes panelházakban nem lesz példa, de egy 4 emeletes bérházban már minden esély megvan, hiszen nem csak a földszinten és az első emeleten lakók fognak ellene szavazni, hanem azok a másodikon, vagy még feljebb lakó fiatalok is (a kisgyerekesek kivételével), akiknek nem ér meg százezreket a kényelem. Hogy ez a döntés mit jelent az idősebbek és a babakocsisok számára, azt talán nem kell ecsetelni.

Így lehet egy jó szándékú döntés generációs vita forrása.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!