2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai katonai fenyegetés túlhangsúlyozását szolgálja az IHS Jane's kutatócsoport közelmúltban közzétett jelentése a kínai védelmi költségvetés alakulásáról - állítja a kínai nemzetvédelmi egyetem professzora a Hszinhua hírügynökség összeállításában.

Az IHS Jane's kutatói szerint Kína katonai költségvetése 2015-re megduplázódik, s nagyobb lesz, mint az ázsiai és csendes-óceáni térség többi államáé együttvéve. Ez - írja a Jane's - azt jelenti, hogy a védelmi kiadások elérik a 238,2 milliárd dollárt, a 2011. évi 119,8 milliárdhoz képest.

Kínában a védelmi költségvetés hivatalos összegét 2011-re 601 milliárd jüanban (91,5 milliárd dollár) határozták meg, ami 12,7 százalékos emelkedésnek felelt meg az előző évihez képest.

Az előrejelzés, miszerint a katonai költségvetés a következő öt évben évi 18,75 százalékkal fog bővülni, tisztán spekulatív - véli Ma Kang (Ma Gang), a nemzetvédelmi egyetem professzora, aki szerint az elmúlt évek példája azt mutatja, hogy a védelmi kiadásokra fordítható összeg növekedési mértéke 7,5 és 18,5 százalék között ingadozik.

Csen Ping-tö (Chen Bingde) kínai vezérkari főnök korábban nyilvánosan is kijelentette: a kínai haditechnika mintegy 20 éves lemaradásban van az Egyesült Államokétól, illetve más fejlett országokétól. A Hszinhua emlékeztet arra, hogy 2011-ben a bruttó hazai termék (GDP) 1,5 százalékát képezték a védelmi költségek, míg az Egyesült Államokban ez az arány 4,8 százalék, az Egyesült Királyságban pedig 2,7 százalék.

Kínában minden tavasszal, a parlament éves ülésszakához kötődően, vagyis a költségvetési beszámoló elhangzásakor, illetve a terv meghatározásakor kiemelt érdeklődéssel kísért téma a védelmi költségvetés nagysága. Nyugati megfigyelők megjegyzik, hogy a kínai katonai költségvetés tételei nem ismeretesek, s azt valószínűsítik, hogy a számok valójában sokkal magasabbak.

Az Egyesült Államok katonai vezetése szintén rendszeresen számon kéri Pekingben a hadseregfejlesztés átláthatóságát, amire azt a választ kapja, hogy Kína e téren a nemzetközileg rá háruló adatközlési kötelezettségének eleget tesz. Általában még megjegyzik: a világ más hadseregei sem teregetik ki költségvetésüket a legapróbb részletekig.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!