A kétezer ember megkérdezésével készülő reprezentatív felmérés azt jelzi, hogy a lakosság a munkanélküliség és a romló kereseti kilátások miatt nem bízik a gazdasági javulásban. A kilátásokat beárnyékolja, hogy az euróövezeti adósságválság miatt éveket késhet a tavaly még emlegetett adócsökkentés, de lassan már érezteti hatását a hónap elején elhatározott, négy évre szóló, 80 milliárd eurós kormányzati takarékosság és a deficitcsökkentés hatása a jóléti kiadások lefaragásában.
A részmutatók közül kissé javult a vásárlási hajlandóságé, de gyorsan romlott - 8,2 pontra 23,7 pontról - a jövedelmi kilátások megítélése. Nem sokkal jobbak az elmúlt napok üzleti, vállalati felmérései sem.
Kedden az Ifo intézet németországi üzleti bizalmi mutatója javulást jelzett ugyan: a hétezer vállalat megkérdezése alapján készülő jelzőszám júniusra 101,8 pontra, kétéves csúcsra emelkedett a májusi 101,5 pontról - májusban még romlott a mutató -, de a hat hónapra előretekintő várakozások részmutatója 102,4 pontra esett a májusi 103,7 pontról.
Előzőleg, múlt héten a ZEW gazdaságkutató intézet hat hónapra előretekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója ennél is nagyobbat esett: júniusra 28,7 pont lett a májusi felmérés 45,8 pontos eredménye után, háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezése alapján.
Németországban az első negyedévben nem gyorsult a gazdasági növekedés: a szövetségi statisztikai hivatal szerint 0,2 százalékos maradt az ütem az előző negyedévhez képest. A tavalyi utolsó negyedévben is 0,2 százalékkal bővült a német gazdaság az előző negyedévhez viszonyítva, jócskán lassult a tavalyi harmadik negyedévi, 0,7 százalékos ütemhez képest. Az egy évvel korábbihoz képest az idei első negyedévben a növekedés 1,5 százalékos volt, a tavalyi utolsó negyedévi, 2,2 százalékos éves visszaesés után.
MTI