Giró-Szász András kormányszóvivő péntek reggeli sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy december elsejével ismét életbe lép a kilakoltatási moratórium, és él a kikapcsolási moratórium is. A Belügyminisztérium emellett a rászoruló önkormányzatok számára egymilliárd forint értékben juttat tűzifát 15 százalékos önrész kifizetése mellett, viszont azon önkormányzatok, melyeknek ez az önrész is teljesíthetetlen, ingyen jutnak a tűzifához.
A kormányszóvivő kitért a hazánkat érintő kötelezettségszegési eljárásokra is. Mint már ismert ugyanis, az Európai Bizottság újabb szakaszba léptette a kiskereskedelmi különadó, a telekommunikációs adó és a cafeteria rendszer ügyét. Giró-Szász megerősítette a korábbi Nemzetgazdasági Minisztériumi közleményt, mely szerint a kiskereskedelmi és a telekomadóval kapcsolatos Bizottsági megjegyzések már okafogyottá váltak, hiszen az említett adók egyike sem szerepel a 2013-as költségvetésben és adótörvényekben. "Minden időszakos és minden különadót kivezetett a kormány" - hangsúlyozta.
"A cafeteriára vonatkozóan világossá szeretnénk tenni, hogy minden jogos észrevételt tudomásul vesz a kormány, ám a magyar szuverenitás alá tartozó területeken fenntartja a saját véleményét, álláspontját." A kormány szerint a cafeteria változásai a versenyjogot nem korlátozzák, hiszen a kormány nem jövedelemtermelő céget hozott létre; az Erzsébet-utalványokból befolyó összeget szociális célokra fordítja a kormány.
"Nem gondolom, hogy bármi kivetni való abban, hogy ezek az összegek a szociális rendszerbe kerülnek vissza" - mondta Giró-Szász.
A magyar kormány valamennyi adótörvényével kapcsolatban úgy gondolja, hogy azok harmonizálnak az uniós elvárásokkal, legyen szó az iparűzési adóváltozásról, vagy a közműadóról. A kormány álláspontja egyértelmű a bankokat terhelő adóval kapcsolatban: "a 2013-as értékében a bankadó örök".
A kormányszóvivő kitért a foglalkoztatási statisztikákra is, melynek során kihangsúlyozta, hogy a KSH számtalan olyan elemet hoz nyilvánosságra, melyek informatívak, de csak a teljes adatsor ismeretében értelmezhetők megfelelően. "Minden ellenkező állítással szemben a foglalkoztatottság nőtt az elmúlt időszakban Magyarországon: 80 ezerrel több foglalkoztatott van, mint egy éve, 120 ezerrel több, mint két éve volt, és 160 ezerrel több, mint a kormányváltás idején". A félreértésre az ad okot a kormányszóvivő szerint, hogy a KSH különböző nemzetgazdasági szektorokra lebontva is közöl adatokat, melyek viszont nem tartalmazzák az öt főnél kisebb vállalkozások adatait.
Az utazási kedvezményre jogosultak száma bármilyen jogcímen 7 millió - válaszolta újságírói kérdésre Giró-Szász András. "A kedvezményekért felelős szaktárca szerint a 65 év feletti nyugdíjasok, a 6 év alatti gyermekek, és a fogyatékkal élők, illetve kísérőik, valamint a diákok kedvezményeinek jogszabályi szintű megtartása indokolt. A többi esetben az érintett minisztérium dolgozik azon, hogy az megfeleljen a Széll Kálmán Tervben foglaltaknak, ami az egyszerűbb lépés, viszont a nemzetközi szervezetek elvárásai a közösségi közlekedés racionalizálásával kapcsolatosan még nem ismertek, ám amint azzá válik, konkretizálódnak a lépések is" - fejtette ki a kormányszóvivő.
Székely Sarolta
mfor.hu