Az uniós állam-, illetve kormányfők hangsúlyozzák, hogy a válság tanulságait le kell vonni, és "meg kell újítani a gazdasági és társadalmi szerződést a pénzügyi intézmények és a társadalom között". A dokumentum szerint e pénzügyi intézményeknek a társadalmat kell szolgálniuk, biztosítani kell azt, hogy a társadalomnak hasznára váljon a jó üzletmenet, és meg kell óvni az embereket a kockázatoktól.
A csúcstalálkozó résztvevői "bátorítják" az IMF-et, hogy vegyen fontolóra számos intézkedést, egyebek közt a biztosítási díjakkal, illetve a Tobin-adónak nevezett globális tranzakció illeték bevezetésével kapcsolatban.
Gordon Brown brit miniszterelnök a G20-ak találkozóján már felvetette a Tobin-adó gondolatát, de ez ellenállást váltott ki Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszterből.
Nagy-Britannia és Franciaország vezetője a mostani EU-csúcs előtt azt kezdeményezte, hogy jelentős mértékben adóztassák meg a bankárjövedelmeket. Ezt az indítványt a csúcs zárónyilatkozat-tervezete közvetlen módon nem visszhangozza, de azt leszögezi, hogy a pénzügyi szektorban - a további gazdasági válságok megelőzése érdekében - a jövedelmek szintjének ösztönöznie kell az ésszerű és hatékony kockázatkezelést.